Dieta tęczowa: jak dla zdrowia jeść zgodnie z kolorami?

2022-01-04 7:59

Jadłospis tęczowej diety jest prosty. Według diety tęczowej powinniśmy jeść wszystkie kolory owoców i warzyw. Kolorowe, czerwone, pomarańczowe, żółte, zielone i fioletowe warzywa i owoce to skarbnica odżywczych związków niezbędnych dla zdrowia naszego organizmu. Po prostu jedzmy zdrowo i tęczowo!

Dieta tęczowa: jak dla zdrowia jeść zgodnie z kolorami?
Autor: Shutterstock.com Dieta tęczowa to owocowo-warzywna dieta dla utrzymania dobrej formy

Spis treści

  1. Co to jest dieta tęczowa?
  2. Jakie barwniki zawierają owoce i warzywa?
  3. Bezcenny błonnik
  4. Zobacz galerię z kolorami, które należy jeść 

Prozdrowotna dieta tęczowa nie wymaga od nas żadnych wyrzeczeń. Od lat lekarze i dietetycy namawiają nas do stosowania dobrze zbilansowanej diety, która zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Taka właśnie jest dieta tęczowa. Po prostu dodaj koloru do swego jadłospisu i żyj zdrowo! 

W diecie tęczowej jedyne co musisz zrobić, to dodać do posiłków więcej kolorowych warzyw i owoców. Nie mniej niż 400 g dziennie warzyw i owoców w 5 posiłkach. Nie musisz ograniczać węglowodanów, glutenu, tłuszczu lub mięsa, wystarczy włączyć do swojej codziennej diety owoce i warzywa w różnych kolorach. 

Dieta modelek | ESKA XD - Fit Vlog #2

Co to jest dieta tęczowa?

Dieta tęczowa nie jest nowym pomysłem dietetycznym, choć ostatnio zyskuje na popularności. Dieta opiera się na wieloletnich badaniach, które dowiodły, że różne kolory warzyw to specyficzne mikrolementy, witaminy i związki, które wspierają twoje zdrowie. Barwniki zawarte w warzywach i owocach pomagają zwalczyć stres oksydacyjny, ograniczają stany zapalne, opóźniają starzenie i przeciwdziałają tworzeniu się nowotworów. 

Jakie barwniki zawierają owoce i warzywa?

Barwniki roślinne to zielone chlorofile, białe i jasnożółte antoksantyny, żółte i pomarańczowe karotenoidy, czerwone antocyjany i fioletowe betacyjany Wszystkie barwniki zawartw w warzywach i owocach to silne przeciwutleniacze.  Pomagają organizmowi neutralizować wolne rodniki i powstrzymywać je przed uszkadzaniem komórek. Wolne rodniki są generowane przez twój metabolizm. Po prostu są produktem życiodajnych reakcji toczących się w każdej komórce organizmu. Wiele groźnych wolnych rodników pochodzi z otaczającego cię środowiska: dymu papierosowego, zanieszczyszczonego powietrza i wody. Zanieczyszczeniami mogą być pestycydy, promieniowanie jonizujące, przemysłowe dymy i ścieki. Barwniki zawarte w pokarmie roślinnymi wspierają twój układ odpornościowy i pozwalają zwalczyć negatywne działanie stresu oksydacyjnego

Bezcenny błonnik

Pokarmy roślinne pełnią jeszcze jedną ważną rolę w twojej diecie. Są pełne błonnika, który zapewnia prawidłowe działanie układu trawiennego. Ponadto błonnik i inne składniki odżywcze roślin są prebiotykami - pokarmem dla dobroczynnych bakterii jelitowych. Bez mikrobiomu jelitowego nasz organizm jest bezbronny i rozregulowany. Warto każdego dnia wspierać florę bakteryjną układy pokarmowego. 

Zobacz galerię z kolorami, które należy jeść