Tęczowa dieta jest banalnie prosta w stosowaniu. Wystarczy w ciągu tygodnia zjeść warzywa i owoce we wszystkich kolorach tęczy: czerwone, pomarańczowe, żółte, zielone, fioletowe. Codziennie należy zjeść co najmniej 400 g surowych, gotowanych lub mrożonych warzyw podzielonych na 4 porcje oraz 1 porcję owoców w dowolnie wybranym kolorze.
Sprawdźcie na kolejnych zdjęciach >>>
Dieta tęczowa to owocowo-warzywna dieta dla utrzymania dobrej formy
Czerwone warzywa i owoce pewnie jesz codziennie. Warto jednak przypomnieć sobie, co możemy znaleźć na lokalnym straganie lub w pobliskim warzywniaku.
czerwona papryka
pomidory
czerwona cebula
czerwony ziemniak
rzodkiewka
truskawki
maliny
brzoskwinie
nektarynki
czerwone pomarańcze sycylijskie
porzeczki
owoc granatu
Stosowanie koloru pomarańczowego w diecie jest proste. Większość warzyw i owoców zawierająca karotenoidy jest ci dobrze znana. Inne może cię zaskoczą, a może jednak nie? Stragany i sklepy pełne są pomarańczowych warzyw. Najbardziej popularna to oczywiście marchew oraz dynia.
morele
pomarańcze
mandarynki
Żółte warzywa i owoce to podstawa naszej diety. Wszystkie odcienie żółci pokarmów roślinnych to cenne antoksantyny. Są to bezbarwne lub jasnożółte pochodne flawonowe. Występują we wszystkich owocach i warzywach o jasnej barwie. Jak je rozpoznać? Jeśli warzywo lub owoce po przekrojeniu zmienia barwę na brunatną, to znak, że antoksanytyny uległy ultenieniu. Ale to barwnik odporny na wysoką temperaturę. Przetrwa gotowanie, duszenie i pieczenie.
ziemniaki
kalafior
cebula
korzeń pietruszki
korzeń żółtej marchwi
kukurydza
kabaczek
patison
żółte pomidory
żółte buraki
imbir
papryka
żółta fasolka szparagowa
Warto grać w zielone, bo wygrywa się zdrowie. Zielone chlorofile dostarczysz organizmowi ze wszystkimi soczyście zielonymi warzywami i owocami.
kapusta
jarmuż
kalarepa
brokuły
szpinak
zielony groszek
zielona fasolka szparagowa
szparagi
liście selera
natka pietruszki
liście ziół
papryka
Antocjany oraz betacyjany nadają warzywom i owocom barwę od purpurowej, przez fioletową do ciemno niebieskiej. Najtrwalsze są te występujące w środowisku kwaśnym. Dlatego warto potrawy przygotowane z fioletowych warzyw lub owoców zakwasić. To nie tylko podtrzyma kolor, ale także zapobiegnie utlenieniu się barwnika i zachowaniu jego właściwości.
czerwona kapusta
fioletowe ziemniaki
buraki
botwina
bakłażany
fioletowa fasolka szparagowa