Barszcz czerwony: 4 błędy najczęściej popełniane podczas gotowania

2020-12-14 10:49

Barszcz czerwony, czyli kwaśna zupa gotowana na burakach ćwikłowych to jedna z ulubionych zup Polaków. Towarzyszy nam na co dzień i od święta. Esencjonalny, pikantny i bardzo aromatyczny barszcz może być gęsty od warzyw i mięsa lub czysty. Ten ostatni podany w filiżance, z pasztecikiem to tradycyjna ciepła przystawka wieczerzy wigilijnej. Barszcz czerwony ma swoje tajemnice. Oto 4 błędy najczęściej popełniane podczas gotowania. 

Barszcz czerwony: 4 błędy najczęściej popełniane podczas gotowania
Autor: Shutterstock Barszcz czerwony kusi purpurą nie tylko na wigilijnym stole

Spis treści

  1. Błąd 4. Brak podkładu, czyli bulionu
  2. Błąd 3. Barszcz bez buraków
  3. Błąd 2. Brak przypraw
  4. Błąd 1. Niewybaczalny
  5. Zobacz GALERIĘ: Magda Gessler - najlepsze przepisy
Prosty barszcz czerwony
Autor: Shutterstock Barszcz czerwony według tego przepisu gotuje się dość szybko.

Błąd 4. Brak podkładu, czyli bulionu

Jednym z 4 najczęściej popełnianych błędów jest brak bulionu. Podstawą smaku barszczu czerwonego jest właśnie odpowiednio przygotowany wywar. Bez względu na to, czy będzie to barszcz jarski (postny), czy mięsny, należy przygotować esencjonalny bulion, który będzie kanwą dla ostatecznego smaku barszczu czerwonego. Podstawą każdego bulionu są warzywa korzeniowe oraz cebulowe, a także zioła przyprawowe. W przypadku barszczu czerwonego można dodać jeszcze owoce: kwaśne jabłka, wiśnie (świeże lub mrożone) lub suszone śliwki. W wersji jaskiej barszczu czerwonego dodaje się suszone grzyby. Mięsny barszcz czerwony przygotowuje się na wołowinie (szponder lub pręga wołowa). Choć w niektórych regionach również na wieprzowych żeberkach. 

Baszamel zakwas na barszcz czerwony

Zobacz: Oszczędny bulion z całych warzyw - baza do zup bez obierania włoszczyzny lub Rozgrzewający barszcz czerwony na żeberkach: przepis na sycącą i niebanalną zupę

Rozgrzewający barszcz czerwony na żeberkach: przepis na sycącą i niebanalną zupę
Autor: Shutterstock Barszcz czerwony na żeberkach najlepiej smakuje z ziemniakami i skwarkami

Błąd 3. Barszcz bez buraków

Niektórzy uważają, że jeśli barszcz został zaprawiony naturalnym kwasem buraczanym, to nie trzeba dodawać buraków do barszczu. Może nie jest to wielki błąd, ale dodanie buraków do bulionu pogłębia jego smak. Również w przypadku dodania startych buraków pieczonych. Poprawia również kolor barszczu. A jeśli nie macie zakwasu buraczanego, to zupę nagotowaną na burakach ćwikłowych można zakwasić każdym innym kwasem spożywczym: octowym, czy cytrynowym. Warto dodać kilka buraków do gotowania barszczu. Zawsze! 

Wypróbuj: Barszcz czerwony domowy: wartości odżywcze, właściwości. Jak zrobić czysty barszcz czerwony?

Wigilijny barszcz czerwony
Autor: Shutterstock Wigilijny barszcz czerwony - klarowny i esencjonalny - prawdziwy przysmak.

Błąd 2. Brak przypraw

Trzecią warstwę smaku barszczu czerwonego tworzą umiejętnie dodane przyprawy. Zatem w barszczu nie może zabraknąć: czosnku, majeranku oraz pieprzu czarnego. Niektórzy dodają również listek laurowy i ziele angielskie, ale to bardzo mocne przyprawy, które tłumią inne aromaty. Warto również wiedzieć, że zarówno listek laurowy, jak i ziele angielskie dodaje się pod koniec gotowania, aby zupa nie zgorzkniała. Zazwyczaj trzy najważniejsze przyprawy, czyli czosnek, majeranek i pieprz czarny dodaję w dwóch etapach. Na początku do zimnej wody z obranymi warzywami dodaję kilka nieobranych ząbków czosnku, 1 łyżeczkę majeranku oraz 1/2 łyżeczki pieprzu czarnego ziarnistego. Na 15 minut przed końcem gotowania dodaję kolejną łyżeczkę majeranku, który należy rozetrzeć dodatkowo w palcach. Na 5 minut przed końcem gotowania dodaję roztarty ząbek czosnku. I gotowe! Oczywiście solić należy z umiarem. 

Uszka z kapustą i grzybami: przepis na tradycyjny dodatek do barszczu wigilijnego
Autor: Shutterstock Uszka - maleńkie pierożki - z nadzieniem z kiszonej kapusty i suszonych grzybów leśnych w barszczu burakowym

Błąd 1. Niewybaczalny

Tradycyjnie na końcu wielostopniowego budowania smaku barszczu czerwonego dodaje się kwas buraczany. Ten naturalnie kiszony napój ze sfermentowanych buraków ma wiele zalet nie tylko smakowych, ale również zdrowotnych. Po dodaniu kwasu buraczanego do zupy, absolutnie nie należy jej już gotować! Na skutek gotowania, dochodzi do wytrącenia się związków zawartych w kiszonce i z purpury zamieniają się w czerń. Nie jest to szkodliwe dla zdrowia, ale dla estetyki. Nie mówiąc o tym, że gdy zawrze umrą wszystkie bakterie probiotyczne, tak potrzebne naszemu organizmowi. Nigdy, ale to przenigdy nie gotujcie barszczu po dodaniu kwasu z buraków! Przed dodaniem kwasu buraczanego, należy barszcz zdjąć z ognia. W razie potrzeby przecedzić.  Zamieszać. Odczekać 3-5 minut. Wlać zakwas buraczany, zamieszać i podawać od razu na stół! 

Zobacz koniecznie: Barszcz czerwony na zakwasie - wigilijny przepis

Zobacz GALERIĘ: Magda Gessler - najlepsze przepisy