Przewlekłe zapalenie żołądka - czym jest i jak je rozpoznać?

2016-08-05 8:43

Przewlekłe zapalenie żołądka jest dla gastroenterologów schorzeniem trudnym do jednoznacznego zdiagnozowania, ponieważ objawy choroby są mało charakterystyczne. Jak rozpoznać przewlekłe zapalenie żołądka?

Przewlekłe zapalenie żołądka: objawy
Autor: thinkstockphotos.com Objawy przewlekłego zapalenia żołądka są niejednoznaczne, co bardzo utrudnia postawienie szybkiej i właściwej diagnozy.

Spis treści

  1. Przewlekłe zapalenie żołądka - czym jest
  2. Przewlekłe zapalenie żołądka - przyczyny
  3. Przewlekłe zapalenie żołądka - objawy

Przewlekłe zapalenie żołądka - czym jest

Brak charakterystycznych symptomów sprawia, że przewlekłe zapalenie żołądka, pomimo tego, że występuje dość często, jest rzadko rozpoznawane. Zdarza się także, że w przypadku trudności diagnostycznych i kłopotów przy ustaleniu przyczyn złego samopoczucia pacjenta, nadużywa się określenia przewlekłe zapalenie żołądka. Tak na prawdę jest to przewlekły stan zapalny narządu prowadzi do jego uszkodzenia i upośledzenia funkcji wydzielniczej. Prowadzi także do zaniku błony śluzowej i bezkwaśności soku żołądkowego.

Przewlekłe zapalenie żołądka - przyczyny

Przyczyną przewlekłego zapalenia żołądka może być nadużywanie alkoholu oraz leków - zwłaszcza przeciwbólowych. Inna teoria mówi o uszkadzającym działaniu soli kwasów żółciowych. Wspomina się także o tym, że zapalenie to może mieć podłoże autoimmunologiczne, ale specjaliści spierają się wciąż czy pierwotna przyczyna rzeczywiście leży po stronie układu immunologicznego, czy też jego reakcja jest wtórna w stosunku do samego zapalenia. Za innego sprawce kłopotów uważa się bakterię – Helicobacter pylori, która atakuje żołądek. Bakteria ma podstępną naturę i niełatwo poddaje się eliminacji, czyli leczeniu. Dzieje się tak, ponieważ często ukrywa się ona pod warstwą śluzu wyściełającego wnętrze żołądka.

Przewlekłe zapalenie żołądka - objawy

Do najczęściej obserwowanych objawów przewlekłego zapalenia żołądka zalicza się:

bóle w dołku podsercowym, które pojawiają się kilka godzin po posiłku

silne bóle głodowe

bóle brzucha pojawiające się w nocy

zgaga, wzdęcia, odbijanie się, czyli ogólnie mówiąc niestrawność

odczuwanie pełności w nadbrzuszu, bez względu na porę dnia

Każda osoba, która ma takie dolegliwości powinna się zwrócić po pomoc do gastrologa lub lekarza rodzinnego, ponieważ zaniedbanie przewlekłego zapalenia żołądka może doprowadzić do rozwoju nowotworu.