Staropolski piernik dojrzewający z bakaliami i powidłami śliwkowymi
2021-03-29
łatwy
30 min
4
Piernik staropolski nie lubi pośpiechu. Ciasto trzeba przygotować 5-6 tygodni przed pieczeniem, a piec 4-5 dni przed podaniem na wigilijny stół. Surowe ciasto musi dojrzewać w chłodnym miejscu, najlepiej na "parterze" lodówki lub w chłodnej spiżarni. Podajemy przepis na prawdziwy piernik staropolski z dojrzewającego ciasta.
SKŁADNIKI
- 1/2 kg miodu
- 2 szklanki cukru
- 25 dkg masła
- 1 kg mąki pszennej
- 1/2 szklanki mleka
- 3 jajka
- 3 płaskie łyżeczki sody oczyszczonej
- 1/2 łyżeczki soli
- 2-3 torebki przypraw korzennych do piernika (Jak zrobić domową przyprawę do piernika? Sprawdź tutaj.)
PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU
- Miód, cukier oraz masło należy podgrzewać stopniowo, niemal do wrzenia, a następnie ostudzić.
- Do chłodnej masy dodać mąkę pszenną, jajka, sodę oczyszczoną, rozpuszczonej w mleku, sól i korzenne przyprawy.
- Ciasto starannie wyrobić i przełożyć do kamionkowego lub emaliowanego garnka, przykryć ściereczką i odstawić w chłodne miejsce. Tam poleży aż do upieczenia.
- Ciasto trzeba podzielić na 2-3 części, rozwałkować na placki, ułożyć na posmarowanej tłuszczem blasze i włożyć do piekarnika nagrzanego do temperatury 160-180 stopni C. Temperatura zależy jednak od kuchenki, czasami warto podgrzać piekarnik o jakieś 10 stopni C mocniej, a zmniejszyć po włożeniu ciasta. Pieczenie powinno trwać około 15-20 minut.
- Ochłodzone placki należy przełożyć podgrzanymi powidłami śliwkowymi, które można wymieszać z bakaliami. Nakryć arkuszem papieru i równomiernie obciążyć.
- Odstawić piernik aż "skruszeje" - potrzebuje na to jakichś 3-4 dni. Piernik staropolski można polać polewą czekoladową lub polukrować - w takiej wersji dłużej się przechowa. Podajemy dobry przepis na lukier do ciasta piernikowego.