Sposoby na przejedzenie po świętach: co na niestrawność i przejedzenie?

2021-12-22 9:43

Mało kto ma podczas świąt na tyle silną wolę, by nie ulec pokusie przejedzenia. Na zaburzenia funkcji wątroby można zażyć tabletki, można też zaparzyć sobie ziółka oraz pomóc sobie zmianą diety. Jakie zioła pomagają wątrobie i przyniosą ulgę przepełnionemu żołądkowi?

Przejedzenie i ból brzucha
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Jak wspomóc układ trawienny?
  2. Zioła na niestrawność i przejedzenie
  3. Jeśli nie zioła to co?

Jak wspomóc układ trawienny?

Gdy świątecznie obciążamy układ trawienny, nawet prewencyjnie warto go wspomóc, gdyż ma do wykonania niezwykle ciężką pracę. Przypomnijmy, że w żołądku rozdrobnione wcześniej pożywienie miesza się z sokami żołądkowymi. W tym momencie częściowo zostają strawione białka.

Do strawienia tłuszczów potrzebujemy żółci, a ta wydzielana jest dopiero do dwunastnicy. W jelicie cienkim następuje dalsze trawienie, a tzw. treść pokarmowa partiami trafia do dwunastnicy, gdzie następuje zasadnicze trawienie, a produkty tego procesu wchłaniane przez organizm. Co nie zostaje przyswojone i strawione trafia do jelita grubego, w którym wchłaniana jest woda. A potem, wiadomo...

Ale to może potrwać, co nie zapewni komfortu przy stole, może być nawet wręcz dokuczliwe. Ziółka wspomagające trawienie mogą to zmienić.

Świeże zioła w kuchni. Aromatyczne i zdrowe dodatki do potraw

Zioła na niestrawność i przejedzenie

Dziurawiec zwyczajny – pobudza komórki wątroby do wytwarzania i wydzielania żółci, wzmaga wydzielanie soku żołądkowego.

Napar z kwiatu kocanki piaskowej (znany jako nieśmiertelnik) – również ma działanie żółciopędne, żółciotwórcze i pobudza trawienie, poprawia pracę trzustki.

Mięta pieprzowa – ma działanie żółciopędne, przeciwskurczowe, rozgrzewające, ma duże znaczenie w leczeniu stanów skurczowych przewodu pokarmowego, dobrze sobie radzi z nadmierną kwasowością żołądka.

Korzeń mniszka lekarskiego – zapobiega gromadzeniu się tłuszczów w wątrobie, sprzyja wydzielaniu soków żołądkowych i żółci, ale uwaga – może też zaostrzyć apetyt!

Kora kruszyny – pobudza ruch robaczkowy jelita grubego, działa żółciopędnie i dezynfekuje przewód pokarmowy.

Jeśli nie zioła to co?

Przede wszystkim przygotowując świąteczne potrawy nie żałujmy dodatków wspomagających trawienie: majeranku, kminku, suszonych owoców.

Na wigilijnym i bożonarodzeniowym stole zazwyczaj stawiamy też bakalie - do poskubania. Jeśli mamy wrażliwy układ trawienny, podarujmy sobie orzechy, które choć zdrowe, są też ciężkostrawne, ale nie żałujmy sobie suszony owoców, zwłaszcza śliwek. One przyspieszają trawienie.

Wino, które część z nas pija do wigilijnej wieczerzy powinno zdecydowanie być wytrawne, ono także usprawni trawienie ciężkostrawnych dań.

Kompot z suszu to nie tylko świąteczny smakołyk. Nasi przodkowie wiedzieli co robią, serwując go do kapusty, grochu, fasoli i innych specjałów. Kompot zdecydowanie poprawia trawienie i nie ma żadnych przeciwwskazań, byśmy nie raczyli się nim przez całe święta.

I na koniec herezja, ale sposób sprawdzony i działający - coca cola jest niezastąpiona w regulowaniu pracy przewodu pokarmowego. Pomoże na niestrawność, ukoi skutki ewentualnej biegunki. Nawet przeciwnicy coli powinni mieć w pogotowiu choć jedną butelkę tego napoju. Cola pomaga też w zwalczaniu skutków nadmiernego użycia alkoholu...