Jagnięcina - kiedy kupować jagnięcinę, jak rozpoznać dobre mięso?

2016-11-14 21:09

Wyśmienity smak jagnięciny zależy w dużej mierze od jakości zakupionego mięsa i sposobu jego przyrządzenia. Jak wybierać mięso jagnięce? Jak przygotować jagnięcinę, by dobrze smakowała? Oto kilka wskazówek.

jagniecina-kiedy-kupowac-jagniecine-jak-rozpoznac-dobra-jagniecine.jpg
Autor: pixabay.com Jagnięcina to mięso ze zwierząt, które nie ukończyły roku.

Spis treści

  1. Najsmaczniejsze mięso jagnięce - jakie jest?
  2. Jak przygotować jagnięcinę?

Najsmaczniejsze mięso jagnięce - jakie jest?

Jagnięcinę pozyskuje się z młodych owiec, mających od 6-12 miesięcy. Najdelikatniejsze, a tym samym najsmaczniejsze jest mięso z bardzo młodych jagniąt mlecznych, które nie ukończyły 6 tygodnia życia i były karmione wyłącznie mlekiem. Jagnięcina jest delikatnym i chudym mięsem o jasnoróżowej barwie. Na jej soczystość wpływ ma duża ilość tłuszczu śródmięśniowego.

Zawiera kwasy linolowe, wpływające na obniżenie poziomu cholesterolu oraz kwasy orotowe o właściwościach antyutleniających. Dostarcza nam również wielu składników mineralnych i witamin z grupy B, głównie witaminę B1 zwaną tiaminą.

Jak przygotować jagnięcinę?

Chcąc złagodzić specyficzny zapach mięsa wystarczy je wymoczyć w mleku, albo natrzeć ziołami: miętą, kolendrą, cząbrem, tymiankiem, estragonem lub rozmarynem. Jeżeli jagnięcina pochodzi ze starszych jagniąt, dobrze jest ją przed pieczeniem przez 2 dni marynować w zalewie z wytrawnego czerwonego wina, oleju, rozmarynu, liści laurowych i pieprzu. Zalane mięso odstawiamy w chłodne miejsce od czasu do czasu je obracając. Zapewni to równomierne wniknięcie marynaty w mięso.

Jagnięcina wymaga również przed pieczeniem naszpikowania słoniną lub obłożenia boczkiem. Pamiętać należy, że mięso jagnięce  poddawane zbyt długiej obróbce termicznej staje się twarde i suche. Najprostszym daniem z jagnięciny są steki, kotlety lub dania orientalne typu tadżin lub curry. Jagnięcina jest dostępna w delikatesach, na bazarach lub w niektórych supermarketach. Jej cena jest zbliżona do ceny wołowiny. Znacznie droższa jest jagnięcina eksportowana z Nowej Zelandii, której walory smakowe doceniło już wielu Polaków.