Co zrobić z brzoskwiń? Przetwory z brzoskwiń na zimę - PRZEPISY
Brzoskwinie w syropie, dżem, kompot, konfitura, nalewka brzoskwiniowa... to tylko część propozycji na przygotowanie przetworów z tego wyjątkowego owocu. Sprawdź jak przygotować brzoskwinie na przetwory.
Spis treści
- Na przetwory wybieraj tylko najlepsze brzoskwinie
- Obieranie brzoskwiń na przetwory
- Jak wypestkować brzoskwinie?
- Co zrobić aby przetwory z brzoskwiń nie ściemniały?
- Przetwory z brzoskwiń
- Brzoskwinie: źródło witamin i minerałów
Na przetwory wybieraj tylko najlepsze brzoskwinie
Kupując brzoskwinie na przetwory upewnij się, że dojrzewały w pełnym słońcu i nie są skażone chemikaliami. Najlepiej zaopatrzyć się w nie na targu, albo w sklepie ekologiczną żywnością. Brzoskwinie na przetwory nie mogą być niedojrzałe, ale też przejrzałe i miękkie. Zbyt dojrzałe owoce będzie ciężko obrać.
Obieranie brzoskwiń na przetwory
Brzoskwinie posiadają grubą skórkę, którą nie jest łatwo zdjąć. Co prawda jest ona bardzo zdrowa i posiada wiele witamin, ale przetworom nada nieprzyjemny gorzkawy smak. Aby się pozbyć się skórki z brzoskwiń w łatwy sposób, wystarczy włożyć owoce do miski, zalać je wrzątkiem i pozostawić na dwie minuty. Dzięki temu po wyjęciu skórka owocu odejdzie po delikatnym podważeniu jej nożykiem.
Jak wypestkować brzoskwinie?
Aby wypestkować brzoskwinie należy przekroić owoc na pół, obracając go wokół własnej osi w taki sposób, aby pod ostrzem czuć twardą pestkę. Następnie wystarczy zdjąć jedną z połówek, a z drugiej wydrążyć nasienie za pomocą łyżki.
Co zrobić aby przetwory z brzoskwiń nie ściemniały?
Aby owoce nie ściemniały podczas robienia przetworów, wystarczy skropić je sokiem z cytryny. Dzięki temu, tak jak większość owoców zabezpieczona w ten sposób, zachowają swoją piękną, żółtą barwę.
Przetwory z brzoskwiń
Istnieje wiele sposobów na zrobienie przetworów z brzoskwiń. Poniżej podajemy linki do najciekawszych propozycji.
Konfitura brzoskwiniowa z limonką i cynamonem
Brzoskwinie: źródło witamin i minerałów
Brzoskwinie obok moreli i nektarynek posiadają najwięcej witamin i minerałów spośród wszystkich sezonowych owoców. Warto zatem jeść je cały rok, latem na surowo, a zimą w postaci przetworów lub suszone.
Owoce te są bogate w witaminy: A, C, PP oraz te z grupy B. Nieocenione są również zawarte w nich minerały: wapń, żelazo, fosfor, bor, potas, kwas foliowy, niacyna i magnez. Dzięki takiemu bogactwu naturalnych mikroelementów działają leczniczo na wiele chorób. Powinni je jeść anemicy i osoby z problemami trawiennymi oraz cierpiące na niestrawność. Jedzenie dużych ilości brzoskwiń zaleca się również wegetarianom, którzy muszą szczególnie dbać o dostarczanie odpowiedniej ilości witamin i minerałów do swojego organizmu.