Twaróg domowy: przepis krok po kroku jak ukwasić mleko i zrobić twaróg [GALERIA ZDJĘĆ]

Twaróg domowy: przepis krok po kroku jak ukwasić mleko i zrobić twaróg [GALERIA ZDJĘĆ]

Autor Zdjęcia: Gieno Mientkiewicz

Domowy twaróg 

Twaróg domowy zawsze przewyższa smakiem twaróg kupny. To także oszczędność. Nadmiar mleka lepiej przerobić niż wylać. Przygotowanie jest bardzo łatwe. Zapraszam do wypróbowania przepisu. Cieszmy się smakiem domowego twarogu!

#beszamelpl #calapolskarobitwarogi

Przepis powstał specjalnie w ramach akcji „Cała Polska robi twarogi”. Więcej o niej przeczytacie tutaj: Cała Polska robi twarogi - akcja Beszamel.pl jak robić zdrowe i odżywcze twarogi

Twaróg domowy bardzo łatwo przygotować. Dzielę się z Wami przepisem podstawowy z mleka ukwaszonego w domu. Do wykonania twarogu wystarczy mleko, najlepiej tak zwane świeże,  poddane mikrofiltracji lub pasteryzacji w temperaturze 72-74oC. Takie mleko sprzedawane jest w szklanych butelkach. 

Ważne! Mleko UHT nie nadaje się do przygotowania zsiadłego mleka. 

Przeczytajcie także: Jak zrobić domowe kwaśne mleko do picia lub na twaróg

 

Składniki

  • 1 l mleka świeżego, pasteryzowanego, ze szklanej butelki

  • 1 łyżka śmietany lub kwaśnego mleka

Sposób wykonania

Potrzebne naczynia i przyrządy: garnka z pokrywką, sitka lub durszlaku, ściereczkę z muślinu lub tetry lub gazy wielokrotnie złożonej, łyżki, trzepaczki, termometru.

Ewentualnie foremka z małymi otworami to kształtowania twarogu. Ale nie jest to konieczne. Takiej foremki używaj serowarzy. Możesz ją zrobić z plastikowego opakowania po jogurcie lub śmietanie, wykonując rozgrzaną igłą lub drutem otworki w ściankach. 

 

 

 

 

Jeśli mleko jest z lodówki, należy je podgrzać do około 20°C. 

Do mleka w temperaturze pokojowej dodać łyżkę kwaśnej śmietany lub kwaśnego mleka. Dokładnie wymieszać, przykryć ściereczką i pozostawić w cieple, lecz nie na słońcu.

Mleko może się ukwaszać dobę lub dwa dni. Powinno się całkowicie związać, a wokół pojawi się cienka obwódka serwatki.

 

 

 

 

 

Najlepiej jest podgrzewać kwaśne mleko w kąpieli wodnej, a jeśli nie jest to możliwe, to należy to robić bardzo powoli. Po 10-15 minutach można zagarnąć powstały skrzep od zewnątrz do środka, tak aby ten pośrodku się zanurzył. Ruchy powinny być oszczędne, powolne i delikatne. 

 

 

 

 

 

 

Przygotować sito lub durszlak, wyłożony gęstą gazą, tetrą lub spraną ściereczką. 

 

 

 

 

 

 

 

Skrzep powinien mieć temperaturę około 35°C. 

Lepiej aby był niedogrzany niż przegrzany. To wpływa potem na strukturę i smak twarogu. 

Podgrzany skrzep ostrożnie przelać do sita i pozostawić do ocieknięcia.

 

 

 

 

 

Po godzinie można przełożyć do foremki lub zebrać końce, związać i powiesić nad zlewem, ale warto odzyskać odciekającą serwatkę. Jeszcze może się nam przydać. 

 

 

 

 

 

 

 

Twaróg w foremce można dociążyć słoikiem z wodą, lub w płótnie umieścić między dwoma deskami i również dociążyć słoikiem.

 

 

 

 

 

 

Po ocieknięciu, twaróg przełożyć do miseczki i schować do lodówki.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Poradnik, jak ukwasić mleko i zrobić z niego twaróg przygotował i wielokrotnie sprawdził: Gieno Mientkiewicz 

Gieno Mientkiewicz, kucharz z wykształcenia, ekspert serowy z wyboruGieno Mientkiewicz, kucharz z wykształcenia, smakosz z wyboru. Serowy ekspert. W swojej karierze przez wiele lat był menadżerem Roberta Makłowicza, prowadził różne audycje kulinarne w kilku rozgłośniach radiowych, a w kanale Kuchnia+ stworzył program "Przez dziurkę od sera". Współtworzył liczne serowe festiwale. Prowadził własną Akademię Kulinarną „Smolna 8 Food”. Publikował w magazynach piszących o jedzeniu i kulturze stołu: Kuchnia, Wino, Ferment, Gospodyni. Pisywał recenzje do Aktyvista, G. Wyborczej, Kuriera Targowego i wielu innych. Kucharz wszechstronny. Wyznawca ruchu Slow Food, praktykujący.  Autor określenia – „sery zagrodowe”, które sam zdefiniował i ustawicznie promuje. Doradca serowy topowych kucharzy. Zakochany w twarogach.

Ocena: 4,6