Rosół - tajemnice dobrego rosołu. Jak ugotować najlepszy rosół?

2021-10-13
Rosół - tajemnice dobrego rosołu. Jak ugotować najlepszy rosół?
Autor: Shutterstock Dobry esencjonalny rosół ma swoje tajemnice - poznaj je z nami!
łatwy
0 min
4

Idealny przepis na rosół warto znać, bo rosół  leczy wszelkie smutki, dla wielu to smak z dzieciństwa. Być może właśnie dlatego rosół jest najpopularniejszą polską zupą. Nie wszystkie panie domu mają jednak swój przepis na rosół. Jak ugotować najlepszy, domowy rosół bez vegety, bulionów i kostek?

Rosół - jak zrobić esencjonalny, klarowny i smaczny rosół?

 • Rosół można przygotować z jednego gatunku mięsa - kury lub kurczaka, wołowiny czy kaczki. Ale zdaniem smakoszy najlepszy jest rosół z mieszanych gatunków mięs - najpopularniejsze jest mieszanie mięsa wołowego i drobiowego. Rosołowi nie zaszkodzi też dodatek cielęciny, a nawet skrawków z dziczyzny - np. mięsa z sarny.
 • Warto użyć do gotowania rosołu wołowych kości szpikowych - dodadzą one zupie wielu składników odżywczych i niepowtarzalnego smaku.
 • Rosół będzie miał doskonały głęboki smak oraz piękny kolor, jeśli przed gotowaniem go kości i część mięsa opieczemy w piekarniku. Temu procesowi można też poddać część włoszczyzny. Jest to procedura stosowana przy przygotowywaniu demi glace - bazy do sosów, ale krótsze pieczenie pozwala wydobyć z mięsa dodatkowe aromaty i smaki.
 • W zależności od tego  czy bardziej zależy nam na smaku zupy czy mięsa z niej - rosół gotujemy w zimnej  lub gorącej wodzie. Gdy wkładamy mięso do wody zimnej - rosół będzie bardziej esencjonalny. Gdy mięso wrzucimy do wrzątku - to zachowamy jego smak i soczystość.
 • Szumowiny to nic innego jak ścięte drobiny białka z gotowanych składników. Mogą zawierać nieco zanieczyszczeń, ale będą długo gotowane więc na pewno nie zaszkodzą. Wywar odszumowuje się łyżką, tzw. szumówką, po to tylko aby zachować jego klarowność. Niektóre przepisy wręcz polecają jednak nieszumowanie, bo szkoda tego białka, które zawiera np. cenny kolagen. Jak już wywar przestaje szumieć, to owe szumowiny pływają w postaci brązowych strzępków, wtedy je też można łatwo usunąć.
 • Szumowiny spadną na dno garnka, a zupa będzie klarowna, jeśli poziom płynu w garnku podczas gotowania rosołu będziemy uzupełniać zimną wodą, a rosół gotować bez przykrycia, na bardzo wolnym ogniu, ledwie "mrugający".
 • Gdyby jednak rosół nie wyszedł klarowny - można go sklarować za pomocą surowego białka. Gotową zupę należy przecedzić, przelać do  garnka i ponownie doprowadzić do wrzenia, a następnie wlać do niej roztrzepane białko jajka (jeśli płynu jest sporo, wziąć kilka białek w proporcji 1 białko na 1.5 litra płynu). Białko ścinając się "zgarnie" w siebie wszystkie zbędne drobinki. Zupę odcedzamy i gotowe!
 • Jeśli rosół wydaje się być zbyt  tłusty - można część tłuszczu usunąć. Najłatwiej zrobić to po schłodzeniu zupy. Jeśli jednak nie masz na to czasu - wrzuć kostkę lodu do zupy - tłuszcz zbierze się wokół niej a tobie pozostanie tylko szybko wyłowić kostkę z tłuszczem.

SKŁADNIKI

 •  
 •  

PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU

 •  
 •