Oberiba: zupa z kalarepy po śląsku
2022-06-02
łatwy
25 min
4
Dieta wegetariańska
Oberiba to w gwarze śląskiej kalarepa, ale też nazwa wiosennej zupy z tego warzywa, tradycyjnie gotowanej na Śląsku. Polecam tę łatwą do przygotowania, niedrogą i bardzo smaczną zupę - włączcie ją do swojego menu, a nie pożałujecie.
SKŁADNIKI
- 4 młode kalarepki (można je dodać do zupy wraz z liśćmi)
- 4 średnie ziemniaki
- 1 duża cebula
- 1,5 l bulionu warzywnego
- 2 łyżki masła albo oleju (niektóre przepisy mówią o smalcu - ale zapewne chodzi o dobry smalec domowy)
- kilka liści lubczyku
- łyżka mąki
- łyżka masła
- 4 łyżki śmietany (kwaśnej, 18%) - opcjonalnie
- pół pęczka posiekanego koperku
- sól i pieprz do smaku
PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU
- Cebulę pokroić w kostkę, a ziemniaki i kalarepkę w niedużą kostkę. Jeśli zdecydujesz się dodać do zupy liście kalarepy, trzeba je pokroić w paski, wycinając uprzednio twardy środkowy nerw i odrzucając łodygi.
- Cebulę podsmażyć na maśle lub oleju (ja często smażę na oleju, a na koniec dodaję trochę masła dla smaku), dodać pokrojone w kostkę ziemniaki i kalarepę, poddusić przez chwilę.
- Zalać warzywa bulionem, dodać lubczyk i ewentualnie pokrojone w paseczki liście kalarepy, doprowadzić do wrzenia. Gotować do miękkości warzyw.
- Przygotować zasmażkę - roztopić masło, dodać mąkę, rozmieszać, smażyć 2 minuty. Następnie dolać kilka łyżek gorącej zupy, wymieszać i wlać do garnka.
- Doprawić zupę do smaku pieprzem i solą, można ją też zabielić śmietaną, ale ja wolę dodawać śmietanę wprost do talerza zupy. Podawać posypaną koperkiem.
Kalarepa - właściwości i zastosowanie kalarepki w kuchni