Domowe musli - przepis na pełnowartościowe śniadanie
Przygotowując musli samodzielnie, nie tylko nadasz mu ulubiony smak, ale sprawisz, że śniadanie będzie zdrowym i pełnowartościowym posiłkiem, który zapewni ci energię na większą część dnia. Możesz przechowywać je na przykład w litrowym słoju. Sprawdź, jak zrobić domowe musli.
Czemu musli ze sklepu jest gorsze od domowego?
Jeśli dotychczas kupowałeś musli w sklepie, idź do kuchni i zobacz, jakie składniki producent podaje na opakowaniu. Oprócz suszonych owoców, orzechów i ziaren jest w nim na pewno barwnik, różnego rodzaju dodatkowe składniki odpowiadające za aromat i smak oraz syrop glukozowo-fruktozowy! Ten ostatni to szczególnie niekorzystny dla naszego zdrowia słodzik, który – dodawany jest dziś do większości potraw – odpowiada za plagę otyłości w Stanach Zjednoczonych i Europie.
SKŁADNIKI
- 400 g żytnich bądź owsianych płatków błyskawicznych
- 300 g potłuczonych w moździerzu na średnie kawałki orzechów (połącz na przykład laskowe, włoskie, nerkowce i migdały)
- 300 g suszonych owoców (według uznania – rodzynek, moreli, daktyli)
- 100 g różnych nasion (słonecznika, dyni, sezamu oraz – koniecznie – siemię lniane)
- 100 g wiórków kokosowych
- 2 łyżeczki cynamonu
- 150 ml miodu i tyle samo oleju słonecznikowego lub oliwy z oliwek
PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU
- Wszystkie składniki z wyjątkiem owoców suszonych wymieszaj w misce i rozłóż na blasze.
- Wstaw do piekarnika rozgrzanego do 180˚C i piecz około pół godziny, co jakiś czas mieszając je drewnianą łyżką. Gotowe musli powinno mieć delikatnie złocisty kolor.
- Gdy wystygnie, dodaj pokrojone na kawałki owoce, jeszcze raz wymieszaj i przełóż do słoików. Powinno się przechowywać je w lodówce, wtedy musli dłużej zachowa świeżość.