Jest pyszny, kremowy i nigdy nie opada. Sernik wykwintny zachwyci smakiem i łatwym przygotowaniem
Dieta wegetariańska
Sernik znany jest w naszym kraju od czasów panowania króla Jana III Sobieskiego. Przez setki lat powstało mnóstwo przepisów na ten wyborny wypiek z sera. Co roku powstają nowe receptury, a jednym z nich jest sernik wykwintny. To zachwycające smakiem i kremową konsystencją ciasto sprawdzi się na każdą okazję. Warto upiec je na święta Bożego Narodzenia. Poznajcie prosty przepis na sernik wykwintny.
Z czego zrobić sernik wykwintny?
Do przygotowania masy serowej na sernik wykwintny wykorzystuje się składniki, które są łatwo dostępne bez względu na porę roku. Można je kupić w mniejszych i większych sklepach, a ich cena nie zwala z nóg.
Sekretem smaku i kremowej konsystencji sernika wykwintnego jest mieszanka dwóch serów. Do przygotowania ciasta potrzebny jest ser na sernik z wiaderka oraz tłusty twaróg. Do masy nie dodaje się mąki ziemniaczanej. Zamiast niej idealnie sprawdza się budyń w proszku. Można wykorzystać budyń waniliowy lub śmietankowy, ale bez dodatku cukru. Dzięki tym składnikom sernik ma zwartą, kremową i jednocześnie delikatną konsystencję.
Lista składników potrzebnych do przygotowania domowego sernika wykwintnego nie jest długa. Jakie produkty się na niej znalazły?
- sery – ser na sernik z wiaderka i twaróg tłusty
- jajka
- cukier
- mąka pszenna
- budyń bez cukru – smak waniliowy lub śmietankowy
- ekstrakt waniliowy
Jak zrobić sernik wykwintny?
Przepis na sernik wykwintny warto zapisać. To wyborne i kremowe ciasto okazjonalne smakuje obłędnie. Każdy kto go spróbuje, będzie pod wielkim wrażeniem. Upieczenie sernika według tego sprawdzonego przepisu nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. To nieskomplikowany przepis na pyszny domowy sernik.
Jak upiec domowy sernik wykwintny? Z tym przepisem wychodzi już za pierwszym razem. Należy jednak przestrzegać przepisu, a szczególnie momentu studzenia gotowego wypieku.
- 1. krok – zmielenie twarogu i wymieszanie z serem z wiaderka
- 2. krok – ubicie jajek z cukrem i ekstraktem waniliowym
- 3. krok – połączenie masy jajecznej z serową oraz mąką pszenną i budyniem
- 4. krok – upieczenie sernika wykwintnego w piekarniku
Jak studzić sernik, żeby nie opadł?
Aby sernik wykwintny nie opadł, należy ostudzić go w odpowiedni sposób. Po pierwsze podczas pieczenia pod żadnym pozorem nie można otwierać drzwiczek piekarnika. Kiedy czas pieczenia się skończy, sernik należy zostawić w gorącym, ale wyłączonym piekarniku przez godzinę. Następnie lekko uchyla się drzwiczki i pozostawia sernik do całkowitego ostygnięcia. Dzięki temu prostemu trikowi sernik wykwintny nie opadnie. Potem wystarczy już tylko wstawić serowy wypiek do lodówki.
SKŁADNIKI
- Spód:
- 200 g herbatników
- 50 g roztopionego masła
Masa serowa:- 700 g sera na sernik z wiaderkach
- 500 g twarogu tłustego
- 160 g cukru
- 7 jajek
- 4 łyżki mąki pszennej
- 1 opakowanie budyniu bez cukru waniliowego lub śmietankowego
- 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU
- Herbatniki zmielić i wymieszać z roztopionym masłem. Masą wyłożyć dno tortownicy o średnicy 24 cm. Wstawić do lodówki.
- Twaróg zmielić w maszynce i dokładanie wymieszać z serem na sernik z wiaderka.
- Do miski wbić jajka i zmiksować z cukrem oraz ekstraktem z wanilii na puch.
- Cały czas miksując, stopniowo dodawać masę serową. Miksować, aż składniki połączą się w jednolitą masę.
- Wsypać budyń i mąkę pszenną. Zmiksować do połączenia.
- Masę serową przelać na spód. Wierzch wyrównać.
- Wstawić do piekarnika nagrzanego do 170 stopni C i piec 20 minut. Po tym czasie zmniejszyć temperaturę do 150 stopni C i piec jeszcze 60 minut.
- Kiedy czas pieczenia się skończy, wyłączyć piekarnik i pozostawić w nim sernik na 60 minut. Następnie lekko uchylić drzwiczki i zostawić sernik do całkowitego ostygnięcia.
- Ostygnięty sernik wstawić do lodówki.
- Podawać na różne okazje jak święta Bożego Narodzenia.