Pasztet z galaretką z żurawiny: sprawdzony przepis
2021-12-02
łatwy
60 min
4
Pasztet z galaretką z żurawiny to potrawa wykwintna, wprost idealna na odświętny stół. Słodko-kwaśna galaretka z żurawiny idealnie pasuje do mięsnego pasztetu, podkreślając jego smak. Wypróbujcie przepis na pasztet okryty galaretką z żurawiny i cieszcie się jego smakiem razem z rodziną i przyjaciółmi.
SKŁADNIKI
- 100 g łopatki wieprzowej
- 50 g wołowiny
- 30 g wątróbki drobiowej
- 1 cebula
- 1 marchewka
- 2 szklanki mleka
- 2 suche bułki
- 2 jajka
- 0,7 szklanki białego wina
- 50-60 g suszonych grzybów (wcześniej namoczonych)
- 3 listki laurowe
- 3 ziarna jałowca
- po pół łyżeczki: tymianku, gałki muszkatołowej, majeranku, lubczyku, rozmarynu
- szczypta soli i pieprzu
- olej do smażenia
- 3 łyżki żelatyny
- 200 g dżemu z żurawiny
PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU
- Mięso oczyścić i pokroić na kawałki. Cebulę i marchewkę pokroić w drobną kostkę. Na patelni rozgrzać olej i dodać mięso wraz z cebulą i marchewką. Gdy mięso i warzywa zrumienią się, dodać liście laurowe, jałowiec, tymianek, majeranek, podlać białym winem i wodą (ok. pół szklanki) – dusić na niewielkim ogniu przez około 40 minut.
- W międzyczasie namoczyć bułki w mleku, grzyby ugotować do miękkości, oddzielić żółtka od białek – białka ubić na pianę.
- Podduszone, przestudzone mięso przepuścić przez maszynkę do mielenia. Przez te samą maszynkę przepuścić także odsączone bułki oraz grzyby. Wszystko przełożyć do jednej miski.
- Do mięsa, bułek i grzybów dodać żółtka, gałkę muszkatołową, lubczyk, pieprz oraz sól. Wszystko dokładnie wymieszać. Na końcu wmieszać pianę z białek.
- Gdy masa jest za ścisła, należy dodać kilka łyżek wywaru z patelni, w którym dusiło się mięso. Tak przygotowany pasztet przełożyć do formy keksowej wyłożonej pergaminem i piec ok. 1,5 h w piekarniku nagrzanym do 200 stopni.
- Gdy pasztet przestygnie, przygotować galaretkę z żurawiny. Namoczyć żelatynę w 1 szklance zimnej wody i odstawić na ok. 10 min., by napęczniała. Dżem żurawinowy podgrzać w rondelku i dodać do niej żelatynę – ciągle mieszając. Gdy żurawina połączy się z żelatyną, wylać ją na pasztet i odstawić do stężenia, najlepiej do lodówki.