Sałatka z ogórków świeżych do słoików

Sałatka z ogórków świeżych do słoików
Autor: Shutterstock.com Słoiki z sałatką ze świeżych ogórków
łatwy
60 min
6

Dieta bezglutenowa

Dieta wegańska

Dieta wegetariańska

Dieta niskokaloryczna

Sałatka ze świeżych ogórków jest pyszna i chrupiąca, chociaż zamknięta w słoikach. Zimą zachwyci was jej jasnozielony kolor i świeżość ogórków. Pyszna, jakbyście zrobili ją dzisiaj! 

Co to jest sterylizacja słoików?

Sterylizacja, inaczej wyjaławianie, to po prostu skuteczne zniszczenie wszystkich form żywych i przetrwalnikowych mikroorganizmów. To bardzo ważne, gdy przygotowujecie przetwory. Nie chcemy przecież, żeby nasz trud poszedł na marne. W brudnych i nie wysterlizowanych słoikach mogą postępować procesy gnilne. 

Jak sterylizować słoiki?

Sstosuje się dwie metody sterylizacji słoików na przetwory. Są to sterylizacja suchym gorącym powietrzem oraz sterylizacja parą wodną. W obu przypadkach słoiki muszą być najpierw umyte z zabrudzeń powierzchni. Sterylizuje się zawsze czyste słoiki.

Jak sterylizować suchym gorącym powietrzem?

Sterylizacja suchym gorącym powietrzem polega na umieszczeniu czystych słoików w komorze, gdzie powietrze zostaje podgrzane do temperatury powyżej 100°C, aby unicestwić wszystkie mikroorganizmy. W warunkach domowych sterylizować możemy w piekarniku. 

Jak sterylizować słoiki w piekarniku?

Umyte słoiki należy wstawić do zimnego piekarnika. Ustawiamy naczynia na ruszcie. Pomiędzy nimi powinny być zachowane odstępy, aby ułatwić dostęp gorącego powietrza. Następnie należy ustawić temperaturę 100°C i włączyć grzanie. Ogrzewamy zawartość piekarnika przez 30 minut. Po upływie pół godziny, wyłączamy piekarnik i pozostawiamy naczynia do przestygnięcia. 

Jak sterylizować parą wodną?

W przemyśle spożywczym stosuje się sterylizację parą wodną pod ciśnieniem. Nasycona para wodna, czyli powietrze przesycone gorącymi kropelkami wody, powoduje gwałtowną denaturację struktur komórkowych mikroorganizmów: wirusów i bakterii. Wyjaławianie jest niezwykle skuteczne, ponieważ działają tu dwa czynniki: temperatura i aktywność cząsteczek wody. W warunkach domowych wystarczy zwykle stosowanie temperatury wrzenia wody 100°C w czasie od 15 do 30 minut. Funkcję wyparzania parą wodną mają zmywarki. Można również wyjaławiać w garnku lub kuchence mikrofalowej.

Jak sterylizować słoiki w garnku?

Do dużego garnka z wkładką do gotowania na parze lub po ustawieniu rusztu na dnie garnka, wlać 3 szklanki wody. Wstawić umyte naczynia przeznaczone do sterylizacji. Włączyć ogrzewanie i doprowadzić do wrzenia. Utrzymywać w stanie wrzenia przez 10 minut. Wyłączyć ogrzewanie i pozostawić do ostygnięcia. Można również włożyć naczynia do zimnej wody, doprowadzić do wrzenia, a następnie gotować 10 minut. Lub zalać wrzątkiem i pozostawić na 15 minut. 

Jak sterylizować słoiki w kuchence mikrofalowej?

Do każdego słoika wlać po 1 łyżeczce wody. Wstawić do mikrofalówki. Włączyć na 2 minuty na najwyższej mocy. Ostudzić. 

Jak sterylizować słoiki na przetwory w zmywarce?

Wstaw słoiki do zmywarki, skorzystaj z programu 75°C. Po wyparzeniu naczyń w zmywarce, przelej je gorącą wodą z czajnika. Jeśli chcesz zastosować tę metodę do czystych naczyń, to nie używaj detergentu. 

SKŁADNIKI

  • 5 kg ogórków
  • 1 kg cebuli
  • 300 g kopru
  • 100 ml octu 10%
  • 5 łyżek cukru
  • 2 łyżki soli
  • 1 łyżka ziaren pieprzu
  • 3 baldachy kopru (opcjonalnie)
  • 1 korzeń chrzanu (opcjonalnie)
  • 3 łyżeczki gorczycy (opcjonalnie)
  • 6 słoików o pojemności 1 l

PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU

  • Ogórki umyć. Moczyć w zimnej wodzie przez 1 godzinę. 
  • Ogórki pokroić na plasterki. Cebulę pokroić na półkola. Koper posiekać drobno.
  • Pokrojone ogórki i cebulę przełożyć do dużej miski. Posolić. Odstawić na 30 minut, aby ogórki puściły sok.
  • W dużym garnku wymieszać ocet z cukrem i ziarnami pieprzu. Do garnka dodać warzywa razem z sokiem, jaki wypuszczą. Dodać również koper. Dokładnie wymieszać.
  • Zawartość garnka zagotować. Od czasu do czasu przemieszać. Gdy ogórki lekko zmienią kolor zdjąć z ognia.
  • Natychmiast przełożyć wrzącą sałatkę do umytych i wysterylizowanych słoików. Dobrze zakręcić. Do słoików dla wzmocnienia smaku można dodać opcjonalnie po 1/2 baldachu kopru, po kawałku korzenia chrzanu i po 1/2 łyżeczki gorczycy. 
  • Słoiki odwrócić do góry dnem. Pozostawić do całkowitego ostudzenia.
  • Przechowywać w ciemnym miejscu o stabilnej temperaturze. 
Ogórki małosolne! Zobacz najlepszy przepis, jak kisić ogórki małosolne
Adrianna Ewa Stawska-Ostaszewska

Redaktorka serwisu kulinarnego Beszamel.pl Dziennikarka, tłumaczka, pisarka. Szefowa kuchni i koneserka smaku. Niestrudzona popularyzatorka historii kultur kulinarnych, kuchni regionalnych i narodowych. Autorka książek: „Dzieje łakomstwa i obżarstwa” (wyd. Harde, 2019), „Polska Księga …

więcej