Przepis na dżem z czarnej porzeczki - jak zrobić dźem porzeczkowy krok po kroku?

przepis-na-dzem-z-czarnej-porzeczki-jak-zrobic-krok-po.jpg
Autor: thinkstockphotos.com Pyszny i bardzo zdrowy dżem z czarnej porzeczki
średni
180 min
4

Dieta bezglutenowa

Dieta wegańska

Dieta wegetariańska

Czarna porzeczka to wdzięczny materiał na przetwory - nie tylko ze względu na wyrazisty smak. Jej owoce zawierają sporo pektyn. To rodzaj rozpuszczalnego błonnika, który sprawia, że dżem się łatwo zgęszcza. Sprawdź, jak łatwo można zrobić dżem z czarnej porzeczki. Z pewnością wykorzystasz go potem do kanapek, ciast i deserów.

Składniki dżemu z czarnej porzeczki

Na dżem z czarnej porzeczki potrzebne są tylko 2 składniki: owoce i cukier. Ponieważ dżem z czarnej porzeczki świetnie gęstnieje, nie potrzeba żelatyny ani innych zagęszczaczy, cukrów żelujących itp. Na 1 kg owoców potrzeba ok. 500 g cukru.

Jak przygotować owoce porzeczki na dżem

Owoce na dżem muszą być bardzo dojrzałe. Porzeczki z natury są kwaśne i dopiero dojrzewając, zyskują na słodyczy. Kiście owoców dokładnie myjemy w zimnej wodzie. Najlepiej po prostu wrzucić je do dużej miski z wodą i delikatnie przemieszać, a potem osączyć na sicie i jeszcze dodatkowo przepłukać pod bieżącą wodą. Chodzi o to, że na krzakach porzeczek chętnie snują swe sieci pająki i owoce bywają oblepione pajęczyną. Umyte owoce oddzielamy od szypułek.

Polecamy również: Dżem czereśniowy z sokiem z czerwonej porzeczki, Dżem gruszkowo-porzeczkowy, Dżem z białych porzeczek

Przepis na dżem z czarnej porzeczki

SKŁADNIKI

PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU

  • Czarne porzeczki wkładamy do szerokiego, płaskiego rondla. Wlewamy odrobinę wody (tylko trochę, na dno, aby owoce się nie przypaliły) i podgrzewamy pod przykryciem, aż się zagotują i nieco odparują.
  • Gdy owoce puszczą sok, odkrywamy garnek i od tej pory gotujemy na małym ogniu, aż masa owocowa zmniejszy objętość co najmniej o 1/3. Proces odparowywania możemy rozłożyć na 2 razy, tzn. zostawić masę do ostudzenia i podgotować ją jeszcze następnego dnia.
  • Gdy masa zgęstnieje, dodajemy cukier. Wtedy zrobi się znowu rzadsza, odparowujemy więc jeszcze nieco wody, często mieszając, by dżem się nie przypalił.
  • Gdy zrobi się tak gęsty, że masa przedzielona łyżką nie od razu zlewa się z powrotem, można nakładać dżem do słoików. Słoiki powinny być dokładnie umyte i wyparzone, nakrętki – przetarte spirytusem.
  • Dżem porzeczkowy nakładamy do słoików, zakręcamy, odwracamy wieczkami w dół i zostawiamy do ostygnięcia.
PORZECZKI - korale pełni lata. Dlaczego warto je jeść? Co można zrobić z porzeczek?