Nalewka śliwkowa z korzeniami, czyli aromatyczna śliwówka
2021-08-31
średni
30 min
4
Proponujemy sprawdzony przepis na mocną nalewkę z ciemnych śliwek. Nalewka śliwkowa pasuje do dań z mięsa, wędzonek i deserów. Można ją również podać przed posiłkiem dla zaostrzenia smaku. Jej piękna czerwona barwa cieszy oko, pobudzając zmysły.
Przepisy na pyszne nalewki znajdziecie w wydanej pod patronatem Beszamel.pl przez wydawnictwo HARDE książce Anny Szubińskiej "Nalewki. Natura zamknięta w butelce". Poradnik do nabycia w sieci Empik, księgarniach i naszym sklepie.
SKŁADNIKI
PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU
- Dojrzałe, soczyste śliwki umyć, osuszyć i wypestkować, a następnie drobno pokroić i wsypać do gąsiorka. Dodać goździki i 1 laskę cynamonu.
- W oddzielnym naczyniu zmieszać spirytus z wódką. Roztwór wlać do gąsiorka ze śliwkami, zakorkować, wystawić na działanie promieni słonecznych na co najmniej 2 miesiące. Obracać co parę dni.
- Po upływie 2 miesięcy przesączyć nalewkę przez gazę do innego naczynia (śliwki wycisnąć przez flanelę lub płótno, płyn również przelać do naczynia).
- Przygotować syrop: podgrzać wodę do temperatury 50°-60°C, wsypać cukier i dodać 1 laskę cynamonu, podgrzewać aż do wrzenia. Zdjąć pianę, która utworzy się na powierzchni, dodać kwasek cytrynowy, gotować jeszcze przez 10 minut. Całkowity czas gotowania nie powinien przekroczyć 30 minut, inaczej cukier zacznie się karmelizować i zmieni smak nalewki.
- Gotowy syrop wlać do czystego gąsiorka. Nie czekając aż ostygnie wlać do niego nalewkę, dobrze zamieszać wstrząsając, zakorkować, odstawić na 48 godzin.
- Gotową nalewkę przesączyć przez gazę, rozlać do półlitrowych butelek, zakorkować i zalakować, a na butelki nakleić kartki z nazwą nalewki i datą butelkowania.
- Butelki przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu co najmniej 10 miesięcy.
Dlaczego warto jeść śliwki?