Prawdziwa kawa kuloodporna - poznaj przepis oraz zalety i wady bulletproof coffee

Kawa kuloodporna
Autor: Shutterstock Kawa kuloodporna daje energię i sytość na wiele godzin.
łatwy
5 min
1

Dieta bezglutenowa

Dieta wegańska

Dieta wegetariańska

Kuloodporna kawa została wynaleziona w jednym celu - aby dobrze rozpocząć dzień. Czym więc jest kawa kuloodporna? Czytaj dalej, wyjaśniamy pochodzenie, recepturę i zalety oraz wady kuloodpornej kawy.

Co to jest kawa kuloodporna?

Wynaleziona przez amerykańskiego autora Dave'a Aspreya kuloodporna kawa ma pomóc ludziom poczuć się zdrowszymi i „uodpornić” ich ciała i umysły na stres. Stąd nazwa „kuloodporna”, czyli chroniąca przed psychicznymi i fizycznymi napięciami i oczekiwaniami współczesnego życia.

Popularna wśród wielbicieli diety keto i niskowęglowodanowej kuloodporna kawa, czyli kawa z tłuszczem, to wysokokaloryczny napój, który ma zastąpić śniadanie i działać jako „posiłek w kubku”. Dave Asprey nie jest dietetykiem, lekarzem, ani kucharzem. Nie ma żadnych rzetelnych badań potwierdzających lub zaprzeczających twierdzeniom Aspreya. Jednak stale rosnąca baza fanów kuloodpornej kawy sugeruje, że niezależnie od tego, co mówią dowody medyczne, pomogła ona poprawić życie wielu kawoszy. 

Zobacz także: Dieta niskowęglowodanowa - zasady, przeciwwskazania, przepisy

Jak zrobić kuloodporną kawę?

Jednym z najpopularniejszych mitów na temat kawy kuloodpornej jest to, że to po prostu kawa z tłuszczem. Ale to nieprawda. Przygotowanie kuloodpornej kawy z masłem wymaga trochę cierpliwości i czasu. 

Kuloodporne składniki kawy

Oryginalna receptura Aspreya wymienia następujące składniki kawy kuloodpornej:

  • niesolone masło od krów karmionych trawą,
  • olej MCT, czy średniołańcuchowy trigliceryd, np. olej kokosowy
  • dobrej jakości ziarna kawy.

Jakie są skutki picia kuloodpornej kawy?

Udowodniono, że picie czarnej kawy z umiarem i bez dodatków ma liczne korzyści zdrowotne i może pomóc w zapobieganiu chorobom serca, chorobom neurodegeneracyjnym mózgu, chorobom wątroby i cukrzycy typu 2. Może również pomóc w zmniejszeniu ryzyka rozwoju niektórych nowotworów. Umiarkowane picie kawy zaleca również Narodowy Instytu Żywności i Żywienia - Państwowy Instytut Badawczy.

Więcej o zdrowotnych korzyściach picia kawy znajdziesz tutaj

Choć okrzyknięto kawę kuloodporną rewolucyjnym podejściem do diety bez żadnych skutków ubocznych, jak prawie wszystko w życiu, kuloodporna kawa ma zalety i wady. Uważa się, że wysoka kaloryczność kuloodpornej kawy pomaga zażegnać głód i zmniejszyć chęć podjadania w ciągu dnia, co wspiera w utracie wagi. Wynika to z połączenia masła i oleju kokosowego, które są bogate w tłuszcze nasycone. Istnieją również dowody medyczne na to, że dieta niskowęglowodanowa, której częścią jest kawa kuloodporna, może pomóc w zapobieganiu cukrzycy i zmniejszeniu ryzyka jej wystąpienia.

Jednak filiżanka kuloodpornej kawy rano przekracza zalecany przez lekarzy dzienny poziom bezpiecznych tłuszczów nasyconych. Dlatego kawa kuloodporna może zwiększać ryzyko chorób serca i zwiększyć szanse na zawał serca, jeśli jest spożywana w nadmiernych ilościach. Nadal brak miarodajnych wyników badań nad wpływem kawy kuloodpornej na koncentrację i pracę mózgu.

Przepis na kawę kuloodporną

SKŁADNIKI

  • 2 łyżeczki kawy
  • 2 łyżeczki masła
  • 1 łyżeczkę oleju kokosowego
  • cynamon, wanilia, gałka muszkatołowa lub kardamon do smaku (ewentualnie)

PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU

  • Zaparz kawę w ulubiony sposób. Może być z ekspresu przelewowego, z chemeksa, dripa lub podwójne espresso.
  • Gdy kawa będzie gotowa, wlej 1 filiżankę do blendera, dodaj dwie łyżeczki masła i jedną łyżeczkę oleju kokosowego. Możesz również dodać przyprawy smakowe np. cynamon.
  • Włącz blender i mieszaj składniki, aż zostaną całkowicie połączone. Jeśli nie masz blendera, możesz użyć spieniacza do mleka.
  • Na koniec wlej zawartość blendera do kubka i gotowe do picia.
Kawa dobra na wszystko: poznaj właściwości kawy
Adrianna Ewa Stawska-Ostaszewska

Redaktorka serwisu kulinarnego Beszamel.pl Dziennikarka, tłumaczka, pisarka. Szefowa kuchni i koneserka smaku. Niestrudzona popularyzatorka historii kultur kulinarnych, kuchni regionalnych i narodowych. Autorka książek: „Dzieje łakomstwa i obżarstwa” (wyd. Harde, 2019), „Polska Księga …

więcej