Słodycze z miodu i orzechów, czyli jak zrobić nugat?
2021-03-29
średni
40 min
4
Miód i orzechy znakomicie do siebie pasują. Z francuskiego nugat oznacza „rozpieszczanie”, a więc wiadomo jak smakuje nugat. Ten smakołyk jest szczególnie popularny we Francji, Włoszech czy Hiszpanii, ale i w Polsce mamy na niego swoje przepisy.
SKŁADNIKI
- 45 dag łuskanych orzechów włoskich i laskowych (niektórzy dodają też migdały lub zastępują orzechy migdałami)
- 15 dag miodu
- 40 dag cukru pudru
- 6 białek
- ½ laski wanilii
PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU
- Orzechy laskowe trzeba podrumienić na rozgrzanej patelni. Podobnie robimy z orzechami włoskimi, część pozostawiając bez prażenia (dla urozmaicenia smaku i tekstury). Orzechy kroimy w paski, część może mieć kształt nieforemnych kawałków.
- Wanilię z dodatkiem odrobiny cukru mielimy w rozdrabniaczu (może być też blender lub młynek do kawy).
- Ubijamy białka na sztywną pianę (dobrze się ubiją, jak będą bardzo zimne, przed ubijaniem dodajemy do białek szczyptę soli). Jak białka będą już dobrze ubite zaczynamy dodawać stopniowo cukier puder.
- W garnku (takim odpornym na przypalenia) zagotowujemy miód i dodajemy ubite białka. Ustawiamy na płytce ochronnej i przy minimalnym dopływie ciepła wolno gotujemy przez kilkanaście minut, stale mieszając.
- Do gęstej masy dodajemy wcześniej zmieloną wanilię oraz orzechy (część orzechów trzeba pozostawić do dekoracji). Dokładnie mieszamy. W niektórych przepisach do masy dodaje się też kakao.
- Do nugatu mogą się przydać pozostałe po Świętach Bożego Narodzenia opłatki, bo właśnie na opłatku lub waflu typu andrut rozsmarowujemy masę miodowo-orzechową na grubość 2-3 cm. Trzeba wyrównać szerokim nożem powierzchnię i przykryć drugim płatem.
- Boki nugatu obsypujemy częścią posiekanych orzechów. Gotowy nugat trzeba przycisnąć deską i czymś nieco obciążyć na przynajmniej kilkanaście godzin, aż masa mocno stężeje. Nugat trzeba kroić bardzo ostrym nożem.