Ziemniaki po cabańsku w piekarniku. Przepis idealny na chłodniejsze dni
Dieta bezglutenowa
Ziemniaki po cabańsku w piekarniku to pyszne, małopolskie i śląskie danie jednogarnkowe. Zazwyczaj przyrządzane jest w żeliwnym kociołku nad ogniskiem. W innych regionach znane jest pod nazwą pieczonki, prażone, duszonki. Ziemniaki po cabańsku to łatwe w przygotowaniu i bardzo sycące danie.
Krótka historia pieczonki z ziemniaków
Na ziemi chrzanowskiej potrawa ta nazywana jest „pieczonymi” lub „ziemniakami po cabańsku”. Nazwę są wzięła od Cabanów, czyli ludności, która przybyła do Chrzanowa w XIII wieku, w czasach najazdów tatarskich. Cabani lub Cabanowie, byli pasterzami, którzy pilnowali bydła niezbędnego do wyżywienia ordy tatarskiej. Po śmierci chana tatarskiego, wojska wycofały się z Polski, ale część pasterzy pozostała na ziemiach podbijanych. Nadal zajmowali się hodowlą bydła. Przybyli do Polski Cabanowie osiedlili się w Chrzanowie i okolicach. Z czasem ich potomkowie przyjęli polskie nazwiska.
Skąd nazwa „ziemniaki po cabańsku”?
Nazwa „ziemniaki po cabańsku” jest współczesną nazwą. W 2005 roku w plebiscycie tygodnika „Przełom” i Starostwa Powiatowego w Chrzanowie wyłoniono nazwę dla „pieczonych”. Decyzją Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi „pieczone”, zostały wpisane na listę produktów tradycyjnych 17 stycznia 2011 roku.
Z czego przygotowuje się ziemniaki po cabańsku?
Tę prostą potrawę przygotowuje się z ziemniaków, warzyw (marchew, pietruszka, cebula, kilka liści kapusty, buraki) oraz wędzonego boczku i kiełbasy, upróżonych w żeliwnym kociołku lub kamionkowym garnku bez pokrywki. Zamiast pokrywki używa się właśnie dużych, zewnętrznych liści kapusty. Potrawę dociska się kawałkiem wyciętej darniny razem z ziemią. Działa to jak szybkowar. Szczelne okrycie oraz docisk podnoszą ciśnienie i temperaturę wewnątrz potrawy, co przyspiesza jej przygotowanie. Do tej pory niektórzy mieszkańcy Chrzanowa i okolic tak przygotowują to danie.
Z czasem dla miłośników tej potrawy zaczęto produkować specjalne żeliwne kociołki na nóżkach z dokręcaną pokrywką.
Pod materiałem wideo znajdziecie galerię z najlepszymi przepisami na zapiekanki ziemniaczane.
SKŁADNIKI
- 600 g ziemniaków
- 1 marchew
- 3 cebule
- 100 g boczku wędzonego w cienkich plastrach
- 150 g pieczarek
- 200 g kiełbasy
- 4 zewnętrze liście kapusty białej lub czerwonej
- pieprz
- sól
PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU
- Obieramy marchewki i ziemniaki, myjemy i kroimy w grube plastry. Pieczarki kroimy w paseczki, a cebule w krążki.
- W naczyniu żaroodpornym układamy na dnie plasterki boczku, następnie ziemniaki, cebulę, marchew, pieczarki i kiełbasę.
- Ostatnią warstwą powinny być ziemniaki. Każdą warstwę posypujemy solą i pieprzem.
- Wierzch szczelnie okrywamy liśćmi kapusty, które zastępują pokrywkę i zapobiegają parowaniu potrawy.
- Naczynie wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 180°C. Pieczemy około 1 godziny.