Pierwszy raz jadłam je w Turcji. Te pieczone ziemniaki to niebo na talerzu
Dieta bezglutenowa
Jeżeli lubicie poznawać smaki potraw pochodzących z najróżniejszych zakątków świata, sprawdźcie turecki przepis na kumpir. To małe danie, które występuje w wielu odsłonach. Tylko jeden składnik jest niezmienny. Podstawą kumpiru są pieczone ziemniaki. Pyszny i aromatyczny kumpir bez problemu można zrobić w domu. Poznajcie prosty przepis na ziemniaki po turecku.
Czym jest kumpir?
Przepis na kumpir narodził się w byłej Jugosławii i stamtąd powędrował do Turcji, gdzie szybko znalazł liczne grono fanów. Ziemniaki po turecku to pyszne danie, które w Turcji zalicza się do ulicznych przekąsek. Ta popularna przekąska dostępna prawie na każdym rogu tureckich miast.
Podstawą kumpiru są pieczone ziemniaki. Wzbogaca się je warzywami, serami i mięsem. Uzupełnieniem ziemniaków po turecku jest aromatyczny sos na bazie jogurtu, który przypomina greckie tzatziki. Przepisów na kumpir jest mnóstwo i wciąż powstają nowe kombinacje smaków.
Jak zrobić kumpir?
Pełne smaku i aromatu ziemniaki po turecku to świetny pomysł na oryginalny obiad dla całej rodziny. Przepis na kumpir nie jest skomplikowany. Przygotowanie przebiega szybko i bez zbędnych komplikacji.
Lista składników jest podzielona na trzy części. Obejmuje składniki podstawowe, produkty do farszu oraz jogurtowego sosu. Chociaż przepis na te smakowite ziemniaki pochodzi z Turcji, wszystkie składniki są do kupienia w naszych sklepach. Zaletą tego przepisu jest to, że przepis na kumpir można modyfikować i dodawać produkty sezonowe, które akurat są dostępne.
Jak więc przygotować pyszne ziemniaki po turecku? Z tym przepisem danie uda się za pierwszym razem, a ziemniaki będą smakować zupełnie jak z budki w Stambule czy Ankarze.
- 1. krok – podgotowanie całych ziemniaków
- 2. krok – upieczenie ziemniaków
- 3. krok – przygotowanie sosu jogurtowego
- 4. krok – przygotowanie farszu do pieczonych ziemniaków
- 5. krok – nadzianie ziemniaków farszem, warzywami i sosem
Jak podawać kumpir?
W Turcji kumpir stanowi samodzielne danie. To świetny pomysł na rodzinny obiad. Ziemniaki po turecku są pyszne, aromatyczne i sycą na wiele godzin. Turecka potrawa może być też ciekawą przekąską na imprezie czy podczas spotkania z przyjaciółmi.
Turcy jedzą kumpir w małych prostokątnych miseczkach, w których idealnie mieści się jeden pieczony ziemniak z dodatkami i sosem. W tym przepisie kumpir podaje się z warzywami, ale danie można wzbogacić kiełbasą lub pieczonym mięsem drobiowym. Tak naprawdę nie ma jednego podstawowego przepisu na ziemniaki po turecku. Dobór składników zależy tylko od naszej wyobraźni.
SKŁADNIKI
- 4 duże ziemniaki
- 4 łyżki oliwy z oliwek
- 4 łyżki miękkiego sera owczego (np. bryndza)
- sól
farsz:- 1 szklanka poszatkowanej czerwonej kapusty
- 1/2 szklanki kukurydzy konserwowej
- 100 g kiełbasy drobiowej
- 100 g pokrojonych czarnych i zielonych oliwek
- 1 czerwona papryka
- 1 szalotka
- 1 płaska łyżeczka mielonej słodkiej papryki
- 1/2 łyżeczki kminu rzymskiego
- szczypta cynamonu
- sól, pieprz
Sos:- 250 g jogurtu naturalnego
- 1 świeży zielony ogórek
- 1 ząbek czosnku
- 1 łyżka posiekanego koperku
- 1 łyżeczka soku z cytryny
- sól, pieprz
PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU
- Dokładnie umyte ziemniaki gotować w osolonym wrzątku 20 minut. Odcedzić.
- Ziemniaki nakłuć widelcem w kilku miejscach i natrzeć oliwą z oliwek. Ułożyć w formie do zapiekania, wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 stopni C i piec 40 minut.
- Przygotować sos. Jogurt wymieszać ze starym na tarce ogórkiem, przeciśniętym przez praskę czosnkiem, koperkiem i sokiem z cytryny. Doprawić solą i pieprzem. Wstawić do lodówki.
- Kiełbasę pokroić w cienkie plasterki i podsmażyć na patelni, aż stanie się rumiana.
- Formę z ziemniakami wyjąć z piekarnika. Wierzch naciąć wzdłuż i wydrążyć środek.
- Ziemniaczany miąższ wymieszać z serem owczym i masłem. Doprawić solą, pieprzem, słodką papryką, kminem rzymskim i cynamonem. Farsz nałożyć do ziemniaków i skropić połową sosu.
- Do ziemniaków nałożyć poszatkowaną kapustę, pokrojoną w kostkę czerwoną paprykę, pokrojoną w piórka szalotkę, plasterki kiełbasy, kukurydzę i oliwki. Skropić pozostałym sosem.
- Podawać na obiad lub jako imprezową przekąskę.