Faworki - łatwo i bezproblemowo. Jak zrobić faworki szybko?
Faworki - szybko i bezproblemowo! Zdążycie je zrobić po powrocie z pracy, a na wieczór w Tłusty Czwartek będą idealne. Zaproście znajomych na ucztę, a my wam podpowiemy, jak zrobić faworki szybko!
Faworki, znane również jako chrust czy angel wings, to tradycyjne polskie smażone ciastka, które są szczególnie popularne podczas karnawału i obchodzenia Tłustego Czwartku. Są to cienkie paski ciasta, które są smażone na głębokim oleju, a następnie posypane cukrem pudrem.
Składniki do faworków obejmują mąkę, jajka, masło, cukier, sól i czasem śmietanę. Ciasto jest wyrabiane, bite wałkiem, by je napowietrzyć, a następnie cienko rozwałkowywane przed pokrojeniem na kształt pasków lub rombów. Gotowe kawałki ciasta są smażone na głębokim oleju, aż stają się złote i chrupiące. Po usmażeniu są posypywane obficie cukrem pudrem z dodatkiem cukru waniliowego.
Faworki są tradycyjnie spożywane w okresie karnawału i związane z Tłustym Czwartkiem, który jest dniem poprzedzającym Wielki Post. W Polsce są one również popularne podczas innych uroczystości, jak np. wesela, czy rodzinne spotkania. Ich nazwa "faworki" jest używana głównie w Polsce, natomiast w innych krajach mogą być znane pod różnymi nazwami w zależności od regionu.
Zobacz GALERIĘ - faworki, chrusty, chruściki - 10 genialnych przepisów
SKŁADNIKI
- 2 szklanki mąki pszennej
- 4 żółtka, zobacz: Mrożenie białek - jak zamrozić białka jaj?
- 1 łyżka spirytusu
- 1 łyżeczka cukru
- 1 szczypta soli
- 5 łyżek śmietany
- olej do smażenia
- cukier puder do posypania
PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU
- Mąkę mieszamy z cukrem i solą, dodajemy 4 żółtka, śmietanę i łyżkę spirytusu. Ciasto musimy teraz zagnieść na jednolitą masę, a także dobrze ,,zbić" je wałkiem.
- Ciasto cienko rozwałkowujemy (pamiętając o tym, by podsypywać je mąką), kroimy na paski, potem na 15 cm prostokąty.
- W każdym kawałku robimy dziurkę w środku i jeden koniec przeplatamy przez nacięcie.
- Faworki smażymy tak, jak pączki - w temperaturze 180 st. C na szerokiej patelni do momentu, aż będą złote.