Zasady zamrażania żywności: jak mrozić dania gotowe, mięso i ryby?

2023-12-18 12:05

Zasady zamrażania żywności nie są niestety uniwersalne. Zupełnie inne obowiązują przy mrożeniu owoców i warzyw, inne w przypadku dań gotowych, a jeszcze inne przy mrożeniu ryb czy mięsa (z rozróżnieniem na mrożenie produktów surowych i już przyrządzonych). Jak powinno się mrozić i przechowywać mrożone mięso, ryby i dania gotowe, żeby nie straciły na swoich wartościach odżywczych, smaku i konsystencji?  

Zasady zamrażania żywności: jak mrozić dania gotowe, mięso i ryby?
Autor: Shutterstock Nadmiar jedzenia można śmiało zamrozić, oczywiście przestrzegając zasad, które pozwolą zachować zalety żywności

Spis treści

  1. Podstawowe zasady mrożenia mięsa
  2. Jak mrozić ryby?
  3. Zasady mrożenia dań gotowych

Jeżeli dobrze wykorzystasz potencjał swojej zamrażarki będziesz mogła cieszyć się smakiem świeżych ryb i mięsa przez wiele miesięcy. Ponadto zawsze będziesz miała pod ręką gotowe danie, które wystarczy tylko wyjąć i podgrzać. Mrożenie to doskonały sposób na przedłużenie terminu przydatności do spożycia wszystkich produktów, również gotowych dań.

Podstawowe zasady mrożenia mięsa

Do mrożenia nadaje się każde surowe mięso, nawet drób, pod warunkiem jednak, że nie było wcześniej rozmrożone. W sklepie możesz spytać sprzedawcę, czy mięso nadaje się do mrożenia. Wielu producentów zamieszcza też tego typu informacje na etykietach własnych produktów.

Podstawową zasadą mrożenia mięsa jest to, że powinno być one zamrażane w jak najszybszym tempie. W tym celu odpowiednio wcześniej nastaw w zamrażarce temperaturę -24 stopnie Celsjusza lub włącz funkcję szybkiego mrożenia.

Zakupione w sklepie mięso rozpakuj z opakowania, zawiń w folię, opisz ją datą przydatności do spożycia i włóż do zamrażarki. Zapobiegniesz sklejaniu się kotletów, gdy zapakujesz każdy osobno w pergamin albo w papier do pieczenia. Podobnie zrób z wydzielonymi kawałkami mięsa na zupy czy gulasze. Dzięki temu rozmrozisz tylko tyle ile będziesz potrzebowała.

Przeczytaj także: Bezpieczne przechowywanie żywności: domowe pakowanie próżniowe

Jak mrozić ryby?

Podobnie, jak w przypadku mięsa do mrożenia nadają się jedynie ryby ze sklepu, które wcześniej nie były mrożone. Oczywiście najlepiej jest mrozić ryby świeżo złowione, dzięki czemu nawet po 4 miesiącach będziesz mogła się cieszyć pysznym i pełnowartościowym posiłkiem.

Zanim zamrozisz świeżą rybę musisz ją odpowiednio przygotować. Całe ryby najpierw należy wypatroszyć i dokładnie oczyścić z łusek. Jeżeli chcesz zamrozić filety rybne, zanim włożysz je do torebek na mrożonki przełóż pojedyncze porcje pergaminem, żeby nie zbiły się w jedną całość.

Zasady mrożenia dań gotowych

Dania gotowe, które kupujesz w markecie nadają się do mrożenia, oczywiście pod warunkiem, że nie były wcześniej rozmrożone. Zanim jednak zdecydujesz się na kupno i dalsze mrożenie dania mrożonego, sprawdź jego datę ważności. Z kolei dania schłodzone należy zamrozić w dniu zakupu.

Jeżeli zamrażasz własnoręcznie robione dania, jak potrawka czy gulasz, absolutnie nie dodawaj do potrawy ryżu, makaronu ani ziemniaków. Dodatki te rozmiękną podczas rozmrażania i zamiast pysznego drugiego dania będziesz miała bezkształtną papkę.

Jeżeli mrozisz mięso gotowane albo pieczone musisz się liczyć z tym, że ono niestety wysycha i twardnieje w wyniku zamrożenia. Zamiast mrozić je w całości pokrój na grubsze plastry i zamroź wraz z odrobiną sosu. Możesz z powodzeniem mrozić pierogi, ale najlepiej jeżeli przed włożeniem do zamrażarki schłodzisz je w lodówce. Możesz również zamrozić sam farsz do pierogów lub knedli. W zamrażarce możesz też trzymać na czarną godzinę gotowe spody do pizzy lub też gotowe domowe pizze z dodatkami.

Netto. O tym jak nie marnować żywności