Tajemnice mrożenia produktów. Co można mrozić, a czego nie?
Panuje przekonanie, że zamrażać „na później” można każdą żywność. Oczywiście, zamrozić można wszystko, tylko czy po rozmrożeniu nadal będą to pełnowartościowe produkty? Otóż nie. Warto wiedzieć co można mrozić, a czego nie, co należy przechowywać w inny sposób.
Spis treści
W czym zamrażać?
Żywność najlepiej zamrażać w plastikowych pojemnikach lub woreczkach przeznaczonych do zamrażania. Nie wkładamy do zamrażalnika produktów nieopakowanych i nigdy takich, które są zrobione ze szkła.
Temperatura rozmrażania
Bardzo dobrze zamraża się chleb, nieważne czy będzie w kawałku czy pokrojony. Jest on jedynym produktem, który rozmrażamy w temperaturze pokojowej. Zasada jest bowiem taka, że rozmrażanie nie powinno przebiegać zbyt gwałtownie – po wyjęciu z zamrażalnika produkty należy przełożyć do lodówki, by rozmrażanie odbywało się w temperaturze ok. 4°C.
Mrożone owoce
Niektóre dania po zamrożeniu są jeszcze smaczniejsze, jak na przykład bigos czy gulasz. Mrożone warzywa i owoce, gdy chcemy je gotować, wrzucamy od razu na wrzątek.
Owoce, które zamierzamy podać w galaretce, można w postaci zamrożonej zalać gorącą żelatyną, która w trakcie rozmrażania owoców wsiąknie do środka i sprawi, że owoce będą jędrniejsze.
Czego nie wolno zamrażać?
Należy również pamiętać, że nie zamrażamy owoców, które zawierają dużo wody. Należą do nich m.in. wszystkie cytrusy.
To samo dotyczy mrożenia warzyw – nie zamrażamy zatem ogórków, sałaty i pomidorów. Woda, która jest w komórkach produktów rozsadzi ich cząstki, co spowoduje utratę ich konsystencji (jędrności) i pogorszenie smaku.
Nie zamrażamy też surowych ziemniaków i cebuli, bo ściemnieją i również utracą konsystencję, a w przypadku ziemniaków - także smak.
Rozwarstwi się również zamrożony majonez, jogurt oraz sery twarogowe typu ricotta i mascarpone.
Nie mrozimy serów żółtych w kawałku ani w plasterkach – po rozmrożeniu będą się kruszyć. Można natomiast mrozić starty ser żółty.
Nie mrozimy jajek na twardo, ani potraw je zawierających – po rozmrożeniu zrobią się gumowate. Można mrozić surowe jajka, ale oddzielnie białka i żółtka. To cenna informacja, gdyż po pieczeniu ciast kruchych i drożdżowych zostają nam najczęściej białka, a gdy je zamrozimy, później można zrobić z nich na przykład bezy.
Nie mrozimy ciast z bitą śmietaną i ciast z kremami budyniowymi – rozwarstwią się.
Nie mrozimy również potraw z dużą zawartością czosnku lub pieprzu – po rozmrożeniu robią się gorzkie.
Przypominamy też, że niektóre z produktów nie nadających się do mrożenia, doskonale nadają się do długiego przechowywania w postaci przetworów. Do nich należą na przykład wymienione wyżej ogórki.