Szybkowar i jego zalety. Jak gotować w szybkowarze? [WIDEO]

2018-02-14 16:03

Gotowanie wymaga czasu i chęci, dlatego wszystkim zapracowanym polecamy szybkowar. To idealny wynalazek dla tych którzy lubią kuchnię domową, ale nie chcą długo stać przy kuchence. Poznaj zalety szybkowaru i dowiedz się, jak gotować w szybkowarze.

Szybkowar i jego zalety. Jak gotować w szybkowarze?
Autor: thinkstockphotos.com Poznaj zalety szybkowaru!

Spis treści

  1. Co to jest szybkowar?
  2. Jak gotować w szybkowarze?
  3. Szybkowar ma liczne zalety
  4. Czy wszystko można gotować w szybkowarze?
  5. ZOBACZ WIDEO na temat gotowania w szybkowarze!

Co to jest szybkowar?

Szybkowar to wynalazek dla ludzi zapracowanych, którzy nie mają czasu godzinami stać "przy garach", a jednocześnie nie chcą całkowicie rezygnować z domowej kuchni. To także świetny patent dla młodych matek, których doba jest zawsze za krótka i dlatego cenią sobie szybkie gotowanie.

Szybkowar skraca czas gotowania co najmniej o jedną trzecią, a czasem nawet dwu- lub trzykrotnie. Dzieje się tak dlatego, że gotowanie odbywa się w podwyższonym ciśnieniu. Wysokie ciśnienie powoduje podniesienie temperatury gotowania, dzięki czemu produkty gotują się szybciej, np. ziemniaki w 8 minut (zamiast 20), rosół w 25 minut (zamiast 60), zupa jarzynowa w 15 minut (zamiast 30), pieczeń wołowa w 30 minut (zamiast 2 godzin).

Od garnków tradycyjnych szybkowar różni się tym, że można go hermetycznie zamknąć. Wyposażony jest w specjalny zawór bezpieczeństwa (zazwyczaj umieszczony w pokrywie).

Jak gotować w szybkowarze?

Do garnka wkłada się składniki potrawy, podlewa wodą (co najmniej 1/4 l, maksymalnie – 2/3 objętości garnka). Szybkowar stawia się na kuchence i podgrzewa. Ogrzewana woda paruje. Ponieważ w zamkniętym szczelnie szybkowarze para nie znajduje ujścia, powoduje podniesienie ciśnienia wewnątrz naczynia do określonej wartości, przewidzianej w konstrukcji zaworu. Typowy domowy szybkowar pracuje w nadciśnieniu ok. 1 atmosfery. Jeżeli ciśnienie w garnku przekroczy tę wartość, zawór bezpieczeństwa wypuszcza nadmiar pary, sygnalizując to gwizdem. Ten mechanizm zabezpiecza szybkowar przed rozsadzeniem.

Szybkowar ma liczne zalety

Ponieważ przyrządzane w nim potrawy gotują się krócej, są bogatsze w substancje odżywcze. Skrócenie czasu gotowania to także oszczędność energii zużytej do podgrzewania. Poza tym w szybkowarze nic się nie przypali, bo produkty nie przywierają do ścianek naczynia. Jedyną chyba wadą, jaką ma szybkowar, jest to, że nie można podczas gotowania po prostu otworzyć go i dodać np. przypraw. Wszystkie składniki potrawy trzeba włożyć na początku, przed zamknięciem pokrywy. 

UWAGA: gdy potrawa jest gotowa, pokrywy szybkowaru nie wolno otwierać od razu, lecz najpierw uchylić zawór i wypuścić nadmiar pary, inaczej można się poparzyć. Najbezpieczniej jest przed uchyleniem zaworu ochłodzić nieco szybkowar np. pod bieżącą wodą.

Czy wszystko można gotować w szybkowarze?

Ze względów bezpieczeństwa nie poleca się gotować ani podgrzewać w szybkowarze drobnych kasz (jęczmiennej, gryczanej, manny – ale pęczak już tak), płatków owsianych, przecierów i musów. Drobne, kleiste cząstki potrawy mogłyby zatkać zawór, a wtedy para rozsadziłaby szybkowar. Z tego też względu myjąc szybkowar, trzeba zawsze sprawdzać, czy dziurki w zaworze nie są zatkane, i w razie potrzeby oczyścić je delikatnie szczoteczką.

ZOBACZ WIDEO na temat gotowania w szybkowarze!

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE