Sprytny sposób na funkcjonalną kuchnię

2017-10-11 11:06 Akcja_partnerska

Przestronna i świetnie wyposażona kuchnia to marzenie każdego remontującego lub kupującego mieszkanie. Jednak także niewielka metrażowo kuchnia może być nowoczesna, funkcjonalna i urządzona ze smakiem.

Sprytny sposób na funkcjonalną kuchnię
Autor: materiały prasowe Sprytny sposób na funkcjonalną kuchnię

Spis treści

  1. DLA CAŁEJ RODZINY
  2. Z MYŚLĄ O BEZPIECZEŃSTWIE
  3. NOWOCZESNE ROZWIĄZANIA
  4. Gdy sam projektujesz kuchnię

Urządzenie małego mieszkania jest trudniejsze niż przestronnego wnętrza. Na niewielkiej przestrzeni trzeba zmieścić wszystko, co jest istotne. Dlatego warto dobrze wszystko przemyśleć i skorzystać z różnych sprytnych rozwiązań.

DLA CAŁEJ RODZINY

Chcesz mieć funkcjonalną kuchnię, w której łatwo gotować, smażyć i piec? Zdecyduj się na kuchnię wolnostojącą. Na przykład wśród urządzeń, które ma do zaproponowania nasza polska Amica, znajdziesz kuchenkę o szerokości zaledwie 50 cm. To doskonałe rozwiązanie, gdy nie masz zbyt wiele miejsca na blat roboczy w swojej kuchni.

Nie obawiaj się, że tak niewielkie urządzenie nie zaspokoi potrzeb twojej rodziny. W nowoczesnych sprzętach powiększono pojemność piekarników, by maksymalnie wykorzystać ich przestrzeń. Upieczesz w nich kilka blach ciasteczek jednocześnie. Zmieści się nawet duży indyk na świąteczny obiad dla twojej rodziny i zaproszonych gości. Mniejszy rozmiar kuchni nie ma też wpływu na funkcjonalność płyty grzejnej. Ruszty są stabilne. Możesz z łatwością przesuwać garnek po całej powierzchni płyty, a ruszty nie zmienią położenia. Możesz też jednocześnie gotować kilka potraw.

Płyty gazowe zostały wyposażone w elektryczny zapalacz gazu. Należy najpierw wcisnąć pokrętło, a następnie przekręcić, by wybrany palnik zapalił się automatycznie. Nie musisz iść już na kompromisy design w ofercie Amica można znaleźć ładne i nowoczesne wzory kuchni.

Z MYŚLĄ O BEZPIECZEŃSTWIE

Kuchnie Amica mają wiele zalet. Piekarnik nagrzewa się błyskawicznie – do temperatury 150°C w zaledwie cztery minuty! To szczególnie istotne, gdy się spieszysz, ale ma też wpływ na wysokość twoich rachunków za prąd. Jednym z ciekawszych rozwiązań wyróżniających kuchnie wolnostojące Amica na rynku jest Soft Close, czyli delikatne domykanie drzwi piekarnika. Zastosowano w nim także prowadnice teleskopowe. Zapewniają one stabilność przy wyciąganiu nawet bardzo obciążonych i rozgrzanych blach. Możesz się więc nie obawiać o swoje bezpieczeństwo podczas pieczenia. Dzieci, zwłaszcza małe, uwielbiają zaglądać do kuchni. Chętnie przyglądają się potrawom piekącym się w podświetlonym piekarniku. Nie musisz się bać, że twoje dziecko się oparzy – kuchnia Amica ma specjalny Chłodny front. Efekt ten uzyskano dzięki zastosowaniu trzech szyb w drzwiach piekarnika, co znacząco obniża ich temperaturę podczas pieczenia. Najmłodsi będą mogli do woli przyglądać się rosnącemu w formie ciastu.

W specjalne rozwiązanie zwiększające bezpieczeństwo w kuchni została wyposażona także płyta grzejna, która odcina dopływ gazu natychmiast, gdy płomień palnika zgaśnie. Dzięki temu uniemożliwia jego wyciek.

NOWOCZESNE ROZWIĄZANIA

Ustawieniami kuchni możesz łatwo sterować, bo jest ona wyposażona w elektryczny programator. Pozwala on na ustawienie czasu pracy urządzenia oraz godziny, o której ma się ono wyłączyć. Przyda się również funkcja umożliwiająca szybsze i Wygodniejsze rozmrażanie mięs, ryb czy chleba.

Jedną z największych zalet piekarników Amica jest to, że nie trzeba ich szorować! Wszystkie kuchnie wolno stojące są wyposażone w emalię łatwo czyszczącą Easy Clean, która powoduje, że zabrudzenia nie przylegają do ścianek urządzenia. Specjalne wkłady katalityczne umieszczone wewnątrz piekarnika zatrzymują brud i tłuszcz, powodując, że czyszczenie jest dużo łatwiejsze. Wkłady, dzięki swojej porowatej powłoce przyciągają cząsteczki zanieczyszczeń. By je oczyścić, wystarczy ustawić pusty piekarnik na temperaturę 250˚C na około godzinę i gotowe! Pozostałości po pieczeniu lubią osadzać się na bocznych drabinkach, a te można wygodnie wyjąć i umyć – nawet w zmywarce.

Gdy sam projektujesz kuchnię

Jeśli sam projektujesz swoją kuchnię, zwróć szczególną uwagę na:

właściwe rozmieszczenie przyłączy gazu, wody oraz gniazdek z prądem. Zwłaszcza jeśli dochodzą nowe, dotychczas nieużywane sprzęty – zmywarka, ekspres do kawy, kuchenka z elektrycznym piekarnikiem,

zdecyduj, jakie sprzęty chcesz kupić. Warto inwestować w polskie marki, nie tylko z pobudek patriotycznych – takie sprzęty łatwiej też serwisować,

zastanów się, jakiego koloru mają być fronty szafek i ustal kolor ścian oraz podłogi,

rozważ rozmieszczenie poszczególnych elementów - zacznij od tych największych: kuchenki, lodówki, zlewozmywaka itp.,

pamiętaj, że szerokość blatu między lodówką i zlewozmywakiem powinna wynosić minimum 40 cm,

szerokość blatu między zlewozmywakiem a kuchenką lub płytą grzewczą powinna wynosić minimum 80–140 cm,

 kuchenka gazowa powinna znajdować się w odległości minimum 50  cm od okna,

 przejście pomiędzy sprzętami musi być swobodne,

dopasuj do siebie wysokość blatu – najlepiej, gdy znajduje się 15 cm poniżej twojego zgiętego łokcia,

jeśli tylko masz możliwość, stosuj szuflady i szafki cargo, które znacząco poprawią funkcjonalność mebli,

 nie zapomnij o wygospodarowaniu miejsca na składowanie bieżących odpadków z uwzględnieniem ich segregacji,

 zadbaj o odpowiednie oświetlenie (najlepiej wielopunktowe). W żadnym wypadku nie może go brakować nad stołem i blatem roboczym,

 warto też wydzielić w kuchni miejsce do jedzenia. Jeśli kuchnia jest mała i zamknięta, można je wygospodarować przy blacie kuchennym – na jego przedłużeniu lub odnodze.