Rodzaje makaronów - miniprzewodnik

2017-05-04 14:41

Rodzaje makaronu dostępne w sklepach mogą oszołomić. Czasem trzeba chwilę postać przy półce wypełnionej najróżniejszymi makaronami, poczytać etykiety, popatrzeć na atrakcyjną zawartość, by dokonać właściwego wyboru. Pomocny może być miniprzewodnik po rodzajach makaronów.

rodzaje-makaronow-miniprzewodnik.jpg
Autor: Shutterstock Bez problemu można kupić makaron z mąki z pełnego przemiału - bogatszy w błonnik.

Największy jest wybór makaronów pszennych. Są te z pszenicy zwykłej i z semoliny - najwyższej jakości twardej odmiany pszenicy durum. Ale spotkać też można inne rodzaje makaronów. Co warto o nich wiedzieć?

Misura

Makaron produkowany z pełnego ziarna pszenicy durum. Jest jedynym makaronem pełnoziarnistym z 10-procentową zawartością błonnika pokarmowego z dodatkiem błonnika z owsa, który ma korzystną dla zdrowia formę beta-glukanu. Beta-glukan reguluje poziom cholesterolu i glukozy we krwi. Dieta z makaronem misura jest wskazana w profilaktyce cukrzycy typu 2.

Makaron razowy

Jest produkowany z mąki z pełnego przemiału. Ma więcej wartości odżywczych niż makaron z mąki białej. Jest bogatszy w błonnik, witaminy i mikroelementy. Makaron razowy dzielimy na pszenny (ma kolor żółto-brązowy) i żytni (ciemnobrązowy). Świetnie smakuje z chudą wołowiną i warzywami. Polecany osobom, które są na diecie, oraz tym, którym zależy na budowaniu masy mięśniowej. Z dodatkiem otrąb szczególnie wskazany dla osób cierpiących na zaparcia.

Makaron sojowy

Tak jest popularnie nazywany, chociaż nie zawiera soi. Produkowany jest z mąki grochowej i fasoli mung. Zawiera niewiele tłuszczu, jest bezglutenowy. Popularny w kuchni chińskiej. Najczęściej można go kupić w formie cienkich nitek, które nie wymagają gotowania. Zalewa się go wrzątkiem i pozostawia pod przykryciem na kilka minut, wówczas zwiększa swoją objętość i staje się jędrny. Można też wrzucić go na rozgrzaną patelnię, po kilku minutach będzie gotowy do jedzenia. Makaron po obróbce termicznej jest przezroczysty. Najlepiej smakuje jako dodatek do zup, można go podawać z wieprzowiną, wołowiną i warzywami. Polecany dla osób z nietolerancją glutenu.

Makaron ryżowy

Otrzymuje się go z mąki ryżowej. Najczęściej ma formę cienkich, długich nitek, ale też szerszych wstążek i rurek. Składa się przede wszystkim ze skrobi, nie zawiera tłuszczu i glutenu. Jest lekkostrawny, bogaty w witaminy z grupy B oraz mangan, selen i magnez. Nie trzeba go gotować, wystarczy zalać wrzątkiem. Można go podawać z kurczakiem, owocami morza i warzywami. Głównie kojarzony jest z kuchnią chińską. Dobrze smakuje również ze śmietaną, cynamonem i cukrem. Po obróbce termicznej jest białawy, półprzezroczysty. Polecany osobom na diecie bezglutenowej.

Makaron kukurydziany

Produkowany jest z mąki kukurydzianej. Wyróżnia go intensywnie żółty kolor. Nie ma glutenu. Jest bogaty w błonnik, witaminy A, B i E, zawiera także magnez i potas. Wskazany dla osób na diecie bezglutenowej. A także dla miłośników kuchni meksykańskiej, ponieważ świetnie się komponuje z fasolą.

Makaron orkiszowy

Ceniony przez znawców zdrowej żywności. Powstaje z mąki orkiszowej. Ziarna orkiszu mają więcej białka niż ziarna pszenicy zwyczajnej, są też bogatsze w lepiej przyswajalny gluten, miedź, cynk, selen oraz witaminy A, E i D. Zawierają też błonnik i wartościowy dla zdrowia kwas tłuszczowy – linolenowy. Ma szarozielony kolor i słodkawo-orzechowy smak. Świetnie smakuje na ciepło, z warzywami, sosami i zupami. Można go też wykorzystywać do sałatek.

Makaron gryczany

Powstaje z mąki gryczanej, która ma wiele wartości odżywczych, przede wszystkim dużą zawartość białka, magnezu, fosforu i potasu. Ma też sporo wapnia, żelaza, cynku i sodu. Makaron gryczany ma niski indeks glikemiczny, więc jest dobry dla cukrzyków, a także dla osłabionych, rekonwalescentów, wegetarian i wegan oraz tych, którzy ze względów zdrowotnych nie mogą jeść pszenicy. Ma charakterystyczny smak, z lekką nutą goryczy. Dobrze się komponuje ze szpinakiem i jogurtem naturalnym.

Soba

Japoński makaron otrzymywany z mąki pszennej i gryczanej (nadaje mu ona orzechowy smak). Ma beżowy kolor. Zawiera duże ilości białka, witaminy B1, PP oraz przeciwutleniacze. Bardzo smaczny z sosami, pasuje też do zup, ale można go jeść również na zimno, mocząc w dipach z dodatkiem sosu sojowego. W Japonii podawany jest najczęściej w postaci spaghetti.