Pieczywo - jak i w czym przechowywać pieczywo, aby długo było świeże?

2017-12-21 15:00

Świeży chleb to gwarancja wyśmienitych kanapek i doskonałe dopełnienie wielu posiłków. Warto zatem wiedzieć, jakie pieczywo kupować i jak je przechowywać, by móc zawsze cieszyć się jego doskonałym smakiem.

Pieczywo - jak i w czym przechowywać pieczywo, aby długo było świeże?
Autor: thinkstockphotos.com Co zrobić, aby dłużej móc cieszyć się świeżym pieczywem?

Spis treści

  1. Chlebak zawsze doskonały
  2. Jak długo chleb jest świeży?
  3. Zapasy z zamrażarki
  4. Chleb skrojony na miarę

Chlebak zawsze doskonały

W przypadku zużywania pieczywa na bieżąco, można je przechowywać w opakowaniu, w którym zostało zakupione. Chleb nie powinien jednak pozostawiać w woreczku foliowym dłużej niż 1, 2 dni. Tak zapakowane pieczywo ma bowiem za mało dostępu do powietrza i jego parowanie powoduje pleśnienie, które początkowo może być niewidoczne lub mylone z pyłem mącznym. Dlatego najbezpieczniej jest przechowywać pieczywo w chlebaku, najlepiej owinięte w płócienną ściereczkę. Ze względu na naturalne właściwości przepuszczania powietrza, najlepiej sprawdzają się tradycyjne pojemniki z drewnianym dnem. Dla przedłużenia świeżości pieczywa, warto również raz w tygodniu przecierać wnętrze chlebaka wilgotną ściereczką nasączoną octem. Innym sprawdzonym sposobem jest też włożenie do pojemnika z chlebem połówki jabłka. W ten sposób pieczywo „pobierając” wodę z owocu, zachowuje dłużej początkową świeżość i miękkość. Należy jednak pamiętać, by nie pozostawiać rozkrojonego jabłka na dłużej niż 2 dni.

Jak długo chleb jest świeży?

Termin przydatności pieczywa różni się w zależności od rodzaju chleba i sposobu jego pakowania. To naturalne, że ciemne pieczywo, szczególnie typu pumpernikiel, znacznie dłużej zachowuje świeżość niż chleb wypiekany z mąki pszennej. Dużą rolę w utrzymaniu naturalnej świeżości odgrywa również hermetyczne opakowanie i proces pasteryzacji, czyli utrwalania termicznego. Należy też pamiętać, że prawdziwy chleb zachowuje świeżość bez udziału substancji konserwujących, bo tę rolę w naturalny sposób pełni zakwas chlebowy.

Zapasy z zamrażarki

Jeśli zamierzamy przechować pieczywo przez dłuższy czas, dobrym pomysłem będzie jego zamrożenie. Najwygodniej jest zamrażać już pokrojony bochenek. Należy jeszcze pamiętać, aby pieczywo przed mrożeniem zostało wystudzone i szczelnie zapakowane w foliową lub papierową torebkę. W temperaturze -18˚C chleb może leżeć nawet do 3 miesięcy i zachować pełnię swojego smaku i aromatu.

Chleb skrojony na miarę

Niezależnie od statusu materialnego nadal wielu Polaków dba o to, by nie marnować niepotrzebnie chleba. Pieczywo typu Haverland to ciemny chleb pełnoziarnisty, wypiekany na bazie naturalnej receptury z Westfalii, który w naturalny sposób najdłużej zachowuje świeżość. Nic dziwnego, że ze względu na stosunkowo długim terminie przydatności do spożycia, już od stuleci, pumpernikiel był pieczywem najchętniej zabieranym w podróż. Dziś też najprostszym rozwiązaniem, by zawsze mieć pod ręką świeże pieczywo, jest wybór chleba pełnoziarnistego, np. typu pumpernikiel, który naturalnie i bez specjalnych zabiegów zachowuje świeżość.

mat. pras. Dan Cake.