Oliwa: jak rozpoznać dobrą oliwę extra vergine?

2019-01-30 16:35 Wiktoria Gałecka
Oliwa: jak rozpoznać dobrą oliwę extra vergine?
Autor: Shutterstock Dobra oliwa extra vergine powinna mieć złocisto-zielonkawą barwę

Oliwa najlepszej jakości, czyli extra vergine, spożywana regularnie,  obniża ciśnienie krwi, wzmacnia system odpornościowy, zapobiega kamicy żółciowej, chroni przed nowotworami i opóźnia procesy starzenia. Jak rozpoznać dobrą oliwę extra vergine?

Oliwa to sok wyciśnięty z owoców drzewa oliwnego. Oliwki nie później niż 24 godziny po zbiorze są płukane w wodzie i wraz z pestkami miażdżone w mechanicznych prasach. Wytłoczony z oliwek płyn jest oddzielany od wody i filtrowany – właśnie to jest oliwa z pierwszego tłoczenia. Świeża oliwa z pierwszego tłoczenia jest następnie klasyfikowana m.in. ze względu na poziom kwasowości, smak, aromat.

Jakie są rodzaje oliwy?

Ta najlepszej jakości, zawierająca nie więcej niż 0,8 g kwasu oleinowego w 100 g, to ekstra oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia (taka jest polska definicja tej kategorii oliwy, którą producent, zgodnie z normami Unii Europejskiej, jest zobowiązany umieścić na etykiecie; producenci stosują także określenia extra virgin lub extra vergine). Świeża oliwa extra virgin jest gotowa do spożycia, nie poddaje się jej rafinowaniu; najczęściej producenci mieszają kilka oliw extra virgin, tłoczonych z różnych gatunków oliwek, aby uzyskać konkretny smak i zapach.

Gorszej jakości oliwa z pierwszego tłoczenia, zwana virgin, o poziomie kwasowości do 2 g/100 g, nie jest dostępna w sprzedaży. Jest poddawana procesowi rafinowania, po czym dodaje się do niej niewielką ilość nierafinowanej oliwy z oliwek w pierwszego tłoczenia, by przywrócić jej smak i zapach. Tak powstaje zwykła oliwa z oliwek, znana jako pure olive oil, refined oil lub po prostu olive oil (polska definicja, obowiązująca na etykietach: oliwa z oliwek zawierająca rafinowaną oliwę z oliwek i oliwę z oliwek z pierwszego tłoczenia). Ma mniej wartości odżywczych, jest mniej wyrazista w smaku i tańsza niż nierafinowana oliwa extra virgin.

Z masy pozostałej po pierwszym tłoczeniu, czyli tzw. wytłoczyn, uzyskuje się przy użyciu substancji chemicznych oliwę oznaczaną przez producentów jako sansa, orujo lub pomace – jest to najniższej jakości rafinowana oliwa spożywcza (polska definicja: oliwa z wytłoczyn z oliwek).

Jak rozpoznać dobrej jakości oliwę?

Na etykiecie  powinna znajdować się polska definicja: ekstra oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia. Obowiązkowe jest wskazanie państwa pochodzenia oliwek, a także miejsca, gdzie została wyprodukowana oliwa, opis metody tłoczenia, kto i gdzie rozlewał, adres i nazwa dystrybutora lub importera.

Dobrej jakości oliwa ma kolor zielonkawy lub lekko wpadający w żółty. Jeśli jest w innym kolorze, np. pomarańczowym, oznacza to, że oliwa się utleniła np. ze starości i nie nadaje się do spożycia. Sprawdzaj datę ważności – okres przydatności do spożycia powinien wynosić maksymalnie 24 miesiące, jednak już po półtora roku od daty produkcji oliwa zaczyna tracić swe właściwości.Oliwa powinna być zapakowana w butelkę z ciemnego szkła, aby ją chronić przed szkodliwym działaniem światła. Na półkach sklepowych powinna być umiejscowiona z dala od źródeł ciepła, gdyż wysoka temperatura także powoduje utlenianie się oliwy.

I wreszcie cena. Nie jest wyznacznikiem jakości oliwy, ale dobry produkt nie może kosztować mniej niż 6-8 euro za litr, gdyż takie są realne koszty produkcji.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE