Który napój energetyczny jest najlepszy?
Na rynku jest coraz więcej napojów energetycznych, a ich ceny znacznie się różnią. Czy w przypadku napojów energetyzujących cena jest związana z jakością? Czy warto kupować te droższe?
Spis treści
Skład napojów energetycznych łatwo sprawdzić - informacje o nim producenci muszą umieszczać na opakowaniach, a rzeczywista zawartość poszczególnych substancji nie może znacznie od nich odbiegać, bo łatwo to stwierdzić w przypadku kontroli.
Najtańsze napoje energetyzujące można kupić za niecałe 2 zł za opakowanie, w tym samym sklepie ta sama ilość najdroższego napoju kosztuje 6 zł. Czym się od siebie różnią? Czy tani ma szanse dać nam takiego samego „kopa” jak najdroższy?
Takie same bez względu na cenę
Wbrew pozorom - tak. Okazuje się bowiem, że w 100 ml prawie każdego napoju energetyzującego jest 400 mg tauryny i 32 ml kofeiny. Są napoje, w których kofeiny jest nieco mniej - 20-30 mg, można znaleźć też taki, który zawiera jedynie 200 mg tauryny - ale nie są to produkty najtańsze (ani najdroższe). Wszystkie zawierają także te same, niemające większego znaczenia dla pobudzenia organizmu substancje dodatkowe: niacynę, kwas pantotenowy, witaminy B6 i B12, inozytol.
Skład wszystkich napojów energetyzujących jest taki sam, bo - jak twierdzą producenci - nikt niczego lepszego nie wymyślił.
Różnice w cenach przez opakowanie!
Wynikają z opakowania - jeśli jest plastikowe, to napój zawiera dodatkowo konserwanty (puszki można konserwować termicznie).
Do niektórych, produkowanych za granicą „energetyków” dodawana jest jeszcze substancja o nazwie glukuronolakton - stymulant wymyślony na potrzeby amerykańskiej armii (w dużych ilościach ma działanie halucynogenne, dlatego nie w każdym kraju można go sprzedawać). Ale największe różnice wynikają ze smaku. I tak naprawdę to nim, oprócz ceny, najlepiej się kierować, wybierając dla siebie ulubiony napój energetyczny.
Napój energetyczny nie dla każdego
Nie wszyscy mogą pić bezpiecznie napoje energetyzujące. Ze względu na dużą zawartość kofeiny nie powinny ich pić osoby z wysokim ciśnieniem tętniczym, dzieci, kobiety w ciąży i karmiące piersią. Nie są polecane również dla osób z cukrzycą, zaburzeniami neurologicznymi i schorzeniami wątroby.