Jakie czajniki elektryczne mamy do wyboru?
Na sklepowej półce wszystkie czajniki wydają się podobne. Jednak poszczególne modele różnią się cechami, które wpływają na ich późniejszą eksploatację. Na co zwrócić uwagę, żeby wybrać dobry czajnik elektryczny?
Spis treści
Na rynku dostępne są czajniki elektryczne wykonane z różnych materiałów:
z tworzywa sztucznego (w ofercie jest wiele kolorów, czasami na początku użytkowania po zagotowaniu wody czuć posmak plastiku)
z metalu (bardziej wytrzymałe, cięższe)
ceramiczne i szklane (nie zmieniają smaku wody, ale mocno się nagrzewają)
Producenci oferują podświetlenia, ciekawe kształty i barwy, jednak z praktycznego punktu widzenia należy wziąć pod uwagę rodzaj grzałki, pojemność, moc oraz zabezpieczenia.
Rodzaj grzałki
Na grzałkach spiralnych szybciej osadza się kamień (co skraca ich żywotność), ale wyposażone w nie czajniki są tańsze i ciszej pracują. Urządzenia z grzałką płytową (zakrytą) są wygodniejsze – mają obrotową podstawę i można w nich gotować minimalną ilość wody (przy spiralnych cała grzałka musi być zakryta).
Moc
Im wyższa, tym szybciej gotuje się woda i co za tym idzie - mniejsze jest zużycie prądu, więc większe oszczędności. Czajniki elektryczne z grzałką płytową mogą mieć moc od 650 do 3000 W, ze spiralną - od 1000 do 2200 W.
Pojemność
Dla wygody, ale też z ekonomicznego punktu widzenia (zużycie prądu) warto ją dobrać do liczby osób korzystających z czajnika. Dla 1-2 osób wystarczy taki do 1 litra, a dla 5-osobowej rodziny powinien mieć co najmniej 1,7 litra.
Zabezpieczenia
Najpowszechniejsze to automatyczne wyłączanie po zagotowaniu wody, niektóre mają także blokadę przed uruchomieniem, gdy czajnik jest pusty. Ciekawym rozwiązaniem w niektórych czajnikach elektrycznych jest możliwość podgrzewania wody do wybranej temperatury (40-100 st. C). To przydatna funkcja np. dla smakoszy herbaty. Trzeba jednak pamiętać, by podgrzewana woda była wcześniej zagotowana.
Filtry
W czajnikach elektrycznych montowane są filtry, dzięki którym osad kamienny nie wpada nam do szklanki podczas nalewania wrzątku. Filtry mogą być nylonowe, węglowe (dodatkowo oczyszczają wodę ze szkodliwych minerałów), metalowe (bardzo trwałe) lub plastikowe. Są wyjmowane, więc można je umyć.