Jak wybrać pojemniki do przechowywania żywności?
Pojemniki do przechowywania żywności nadają się do trzymania zarówno w lodówce, jak i szafkach kuchennych. Można w nich przenosić żywność, w w niektórych także piec w piekarniku czy odgrzewać jedzenie w mikrofali. Które z pojemników nadają się do pieczenia, a które do przechowywania np. suchych składników w szafce?
Pojemniki do przechowywania żywności muszą być dostosowane do rodzaju żywności, jaką chcemy w nich przechowywać. Ostatnio modne stały się pojemniki z tworzyw sztucznych. Większość z nich ma specjalnie wyprofilowaną pokrywkę, dzięki temu łatwo można je otworzyć, a żywność dobrze jest chroniona. Takie pojemniki na żywność można umieścić w lodówce, jak i postawić w szafce. Większość jest odporna na wysokie i niskie temperatury. Nadają się też do używania w kuchence mikrofalowej i do mycia w zmywarce.
Przechowywanie żywności: jakie pojemniki do czego?
Pojemniki na żywność szklane lub porcelanowe nie wchodzą w reakcje chemiczne z żywnością, są więc w pełni bezpieczne, polecane do przechowywania wszystkich produktów spożywczych. W szklanych pojemnikach z przykrywką można trzymać cukier, mąkę, makaron, kasze, groch, są też doskonałe na przyprawy. Pojemniki hermetycznie zamykane chronią jedzenie przed wyschnięciem czy zawilgoceniem.
Na rynku jest bardzo duży wybór pojemników z tworzywa sztucznego. Te, które są przeznaczone do przechowywania żywności, powinny być oznaczone ikonką widelca i kieliszka na opakowaniu czy metce. Najlepiej, by posiadały atest Państwowego Zakładu Higieny. Mają różne kształty i wielkości, więc łatwo je dopasować do wielkości potrawy. Są idealne do porcjowania żywności. W sprzedaży pojawiły się też pojemnik z silikonu do przechowywania żywności. Można w nich przechowywać żywność w lodówce, jak i w zamrażarce. Pojemnik z silikonu nadają się do przechowywania świeżych warzyw, ryb i owoców, jak i ugotowanej porcji zupy. Można ich też używać do podgrzewania (w piekarniku), odgrzewania (w mikrofalówce) oraz gotowania na parze.
Pojemniki na żywność metalowe nie nadają się do przechowywania produktów kwaśnych, ponieważ zawarte w nich substancje wchodzą w szkodliwe dla zdrowia reakcje z metalem. Ale można w nich już trzymać np. pieczywo, czy herbatę sypką.
Torebki papierowe są ekologiczne. Niestety nie chronią przed wilgocią, insektami i gryzoniami. Można w nie zapakować śniadanie do pracy. Papier spożywczy nadaje się do przechowywania wędlin w lodówce. Dzięki niemu nie obeschną i zachowają swój smak.
Pojemniki ceramiczne czy gliniane są bardzo efektowne, często malowane. Ładnie będą wyglądały w kuchni, mogą być nawet jej ozdobą. W pojemnikach ceramicznych możemy przechowywać produkty sypkie, przyprawy, kawę, bakalie, a w glinianych np. czosnek, czy smalec domowej roboty.