Jak przechowywać warzywa, żeby zachować ich świeżość i apetyczny wygląd?
Powszechnie uważa się, że wystarczy włożyć warzywa do lodówki, żeby zachowały cenne właściwości. Trzeba jednak wiedzieć, jak je opakować, by uniknąć wysychania lub gnicia produktów oraz powstawania szkodliwych związków. Niektórych warzyw i owoców lepiej wcale nie chować do lodówki.
Kupując warzywa, zwróć uwagę na to, aby były naprawdę świeże i nieuszkodzone. Nie myj ich przed schowaniem do lodówki - każda kropla wilgoci może spowodować, że zaczną się psuć.
Jeżeli chodzi o produkty opakowane w plastikową wytłoczkę (rukola, mieszanka sałat, roszponka), sprawdź, czy na dnie nie ma wody. Warzywa umyj dopiero przed jedzeniem czy gotowaniem. Większość warzyw i owoców możesz przechowywać w lodówce - oprócz tych niedojrzałych.
Które warzywa można przechowywać poza lodówką?
Niektóre warzywa przechowają się w dobrej kondycji poza lodówką przez miesiąc. Są to: ziemniaki, marchew, seler korzeniowy, pietruszka, kapusta. Pomidory, ogórki i cukinię lepiej smakują trzymane w temperaturze pokojowej.
Ważne: ziemniaki należy przechowywać w ciemności, bo w świetle dziennym wytwarza się w nich trująca solanina, co objawia się zazielenieniem miąższu.
Sałata, szpinak, szczaw, szczypiorek, natka długo zachowają świeżość owinięte w wilgotny miękki papier lub ściereczkę. Nie trzymaj ich w plastikowym woreczku czy pudełku, bo w warunkach beztlenowych wytwarzają się w nich szkodliwe azotyny.
Jeżeli chcesz w świeżości utrzymać marchew i rzodkiewki, odetnij od nich łodygi z liśćmi. Wyciągają one wilgoć z korzenia i warzywa więdną.