Jak przechowywać kawę, by długo zachowała świeżość? [SPRAWDZONE RADY]

2016-11-02 16:23

Jeśli kupujemy dobrą kawę – w ziarnach czy mieloną – myślimy, że mamy gwarancję smakowitej małej czarnej. Niestety, to nie wystarczy. Niezwykle ważny jest też sposób przechowywania kawy.

kawa.jpg
Autor: pixabay.com Kawa - ulubiony poranny napój wielu Polaków.

Spis treści

  1. Opakowania wyposażone w mikrozaworki
  2. Nie wkładaj kawy do lodówki!
  3. Nie miel kawy na zapas
  4. Chroń też rozpuszczalną

Opakowania wyposażone w mikrozaworki

Fabryczne opakowania kawy ziarnistej i mielonej, w każdym razie tej dobrej jakościowo – są wykonane z trwałych materiałów, które nie przepuszczają powietrza do wnętrza i dodatkowo wyposażone są w mikrozaworki. Takie opakowanie stanowi odpowiednie zabezpieczenie przeciwko zwietrzeniu ziaren, pochłanianiu innych zapachów oraz negatywnemu działaniu wilgoci. Za każdym razem zamykając torebkę powinniśmy zwinąć górną krawędź i spiąć ją klipsem lub klamrą. Tak przygotowaną paczkę warto włożyć do pojemnika z silikonową uszczelką.

Nie wkładaj kawy do lodówki!

Jeśli kawę trzymamy w ciemnej szafce, to zamknięta torebkę warto włożyć do szklanego słoika. Jeśli kawa stoi na wierzchu, pojemnik powinien być nieprzezroczysty. Pamiętajmy także, by nie stawiać pojemnika zbyt blisko źródła ciepła (kuchenki, piekarnika) i wilgoci (zlewozmywaka), bo ciągłe zmiany temperatury i wilgoć to główne czynniki, które pozbawiają kawę jej aromatu.

Istnieje mit mówiący o tym, że kawę trzeba przechowywać w lodówce czy – co gorsza – w zamrażalniku. To bzdura!

– Zawarte w ziarnach olejki aromatyczne reagują negatywnie na niskie temperatury. Długotrwałe przetrzymywanie w takich warunkach lub zamrażanie może prowadzić do ich neutralizacji, a co za tym idzie – utraty charakterystycznego aromatu – tłumaczy Joanna Sobyra, ekspert Segafredo Zanetii Poland. – Należy także pamiętać, że kawa bardzo szybko pochłania zapachy. Kontakt z żywnością spowoduje, że nawet po zaparzeniu „małej czarnej” inne aromaty mogą być wyraźnie wyczuwalne – dodaje. Przetrzymywanie mieszanki w lodówce to także narażenie jej na negatywne działanie wilgoci.

Nie miel kawy na zapas

Jeśli jesteśmy koneserami kawy i sami ją mielimy, pamiętajmy, że nie wolno jej trzymać „na zapas”. Bardzo duża część aromatu ulatnia się już po 20 minutach od momentu zmielenia ziaren. Jeśli więc zależy nam na bogatym smaku kawy, najlepiej przygotować odmierzoną porcję tuż przed jej zaparzeniem.

Chroń też rozpuszczalną

Kawa rozpuszczalna również potrzebuje ochrony. Dzięki procesowi przetwarzania, jakiemu jest poddawana, nie traci aromatu. Wymaga jednak wzmożonej ochrony przed wilgocią. Inaczej granulki zaczną się zbrylać i tracić swoje właściwości smakowe. Należy trzymać ją w opakowaniu mającym silikonową uszczelkę, np. w słoiku.

Coffee time is anytime? Jak zaparzyć taką kawę?

Pytanie 1 z 10
Espresso to
Kawa