Jak powstała spożywcza folia samoprzylepna?

2016-09-23 13:23

Po raz pierwszy pojawiła się w sprzedaży w 1953 r. w USA i od razu zawojowała świat. Dziś nie wyobrażamy sobie bez niej życia, a wynaleziono ją... przypadkowo.

Jak powstała spożywcza folia samoprzylepna?
Autor: pixabay.com Po raz pierwszy folia spożywcza Saran pojawiła się na rynku amerykańskim w 1953 r.

Spis treści

  1. W jaki sposób działa folia spożywcza?
  2. Historia folii

W jaki sposób działa folia spożywcza?

Żywność psuje się pod wpływem tlenu, który przyspiesza przemiany chemiczne i umożliwia rozwój drobnoustrojów. Folia spożywcza samoprzylegająca doskonale chroni żywność przed dostępem powietrza i wysychaniem, bo ściśle przylega do produktu, maksymalnie eliminując powietrze.

Historia folii

Po raz pierwszy folia spożywcza Saran pojawiła się na rynku amerykańskim w 1953 r. Była wtedy prawdziwie rewolucyjnym artykułem - stanowiła doskonałą barierę dla tlenu, wilgoci, zapachów i substancji chemicznych. Tworzywo polimerowe saran, z którego była wykonana folia spożywcza, wynaleziono w latach 30. XX wieku. Stało się to zupełnie przypadkowo. Podczas mycia szklanych naczyń laboratoryjnych w firmie Dow Chemical Laboratory okazało się, że w żaden sposób nie można pozbyć się pewnej substancji, która miała postać oleistego osadu, szczelnie przylegającego do naczynia. Chemicy, na czele z Ralphem Wileyem, postanowili odtworzyć tę substancję - i tak powstało tworzywo polimerowe saran. Wykorzystywano je w latach 40. XX wieku do zabezpieczania kadłubów i skrzydeł samolotów wojskowych. Saran stanowił doskonałe zabezpieczenie ze względu na zwartą strukturę molekularną, tworzącą niemal idealnie szczelną powłokę, chroniącą przed wilgocią, tlenem i substancjami chemicznymi.

Po wojnie chemicy udoskonalili swój wynalazek, eliminując jego pierwotny zgniłozielony kolor i cuchnący zapach. To pozwoliło na szersze zastosowanie tworzywa. W 1953 r. saran został dopuszczony do użytku jako materiał do pakowania żywności - firma Dow wprowadziła na rynek wytwarzaną z saranu folię spożywczą, która nie przepuszczała powietrza, szczelnie przylegając do jedzenia.

Czy wiesz, jak stosować folię aluminiową?

Pytanie 1 z 8
Kiedy wprowadzono na rynek pierwszą cienką folię aluminiową?
Folia aluminiowa
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE