Jak powstała spożywcza folia samoprzylepna?
Po raz pierwszy pojawiła się w sprzedaży w 1953 r. w USA i od razu zawojowała świat. Dziś nie wyobrażamy sobie bez niej życia, a wynaleziono ją... przypadkowo.
Spis treści
W jaki sposób działa folia spożywcza?
Żywność psuje się pod wpływem tlenu, który przyspiesza przemiany chemiczne i umożliwia rozwój drobnoustrojów. Folia spożywcza samoprzylegająca doskonale chroni żywność przed dostępem powietrza i wysychaniem, bo ściśle przylega do produktu, maksymalnie eliminując powietrze.
Historia folii
Po raz pierwszy folia spożywcza Saran pojawiła się na rynku amerykańskim w 1953 r. Była wtedy prawdziwie rewolucyjnym artykułem - stanowiła doskonałą barierę dla tlenu, wilgoci, zapachów i substancji chemicznych. Tworzywo polimerowe saran, z którego była wykonana folia spożywcza, wynaleziono w latach 30. XX wieku. Stało się to zupełnie przypadkowo. Podczas mycia szklanych naczyń laboratoryjnych w firmie Dow Chemical Laboratory okazało się, że w żaden sposób nie można pozbyć się pewnej substancji, która miała postać oleistego osadu, szczelnie przylegającego do naczynia. Chemicy, na czele z Ralphem Wileyem, postanowili odtworzyć tę substancję - i tak powstało tworzywo polimerowe saran. Wykorzystywano je w latach 40. XX wieku do zabezpieczania kadłubów i skrzydeł samolotów wojskowych. Saran stanowił doskonałe zabezpieczenie ze względu na zwartą strukturę molekularną, tworzącą niemal idealnie szczelną powłokę, chroniącą przed wilgocią, tlenem i substancjami chemicznymi.
Po wojnie chemicy udoskonalili swój wynalazek, eliminując jego pierwotny zgniłozielony kolor i cuchnący zapach. To pozwoliło na szersze zastosowanie tworzywa. W 1953 r. saran został dopuszczony do użytku jako materiał do pakowania żywności - firma Dow wprowadziła na rynek wytwarzaną z saranu folię spożywczą, która nie przepuszczała powietrza, szczelnie przylegając do jedzenia.