Jak kupić dobre mięso drobiowe?

2019-01-08 10:34

Lubimy drób - statystyczny Polak zjada rocznie aż 27 kg mięsa drobiowego. Wybór w sklepach jest ogromny, pozornie nie ma różnicy - poza ceną. Czym się różni kurczak od 6 zł od tego do 45 za kg? Czym się kierować przy wyborze mięsa drobiowego?

jak-kupic-dobre-mieso-drobiowe.jpg
Autor: thinkstockphotos.com Najzdrowszy i - niestety - najdroższy jest kurczak z wolnego wybiegu z atestem ekologicznym

Najczęściej w sklepach znaleźć można brojlery. Osiągają one przyrost masy w stosunkowo krótkim czasie (35-40 dni), żyją w fatalnych warunkach, karmione są paszą przemysłową. Produktem z górnej półki jest kurczak z wolnego wybiegu, pochodzący z certyfikowanych hodowli. Cena takiej tuszki może sięgać nawet 45 zł/kg. Dlaczego taki kurczak musi być droższy? Rośnie co najmniej 2 razy dłużej niż brojler (minimum 81 dni), w lepszych warunkach, dochodzi też koszt certyfikatu.

Przeczytaj również: Kurczak zagrodowy, ekologiczny, organiczny - dlaczego warto jeść zdrowe mięso drobiowe [WIDEO]

W sklepach są też tzw. kurczaki zagrodowe, kosztują ok. 13 zł/kg. To alternatywa dla brojlerów i certyfikowanego drobiu typu eko. Kurczaka takiego wyróżniają dłuższy niż brojlera okres chowu (co najmniej 56 dni), ale też lepsze warunki życia: więcej miejsca do poruszania się oraz dostęp do naturalnego światła i wolnego wybiegu na świeżym powietrzu. Karmiony jest wyłącznie paszą roślinną. Takie kurczaki można kupić np. pod marką Kurczak Zagrodowy, choć określenie "zagrodowy" lubi się pojawiać także w przypadku mięsa innych producentów.

Jak rozpoznać dobry produkt? Nie daj się nabrać na umieszczony na opakowaniu obrazek kurczaka na tle sielskiego gospodarstwa wiejskiego – to może być brojler hodowany w sposób przemysłowy. Na opakowaniach niektórych brojlerów pojawiają się informacje sugerujące np., że drób pochodzi z chowu bez klatek, że do paszy nie dodano hormonów wzrostu ani mączek kostnych. Dlatego sprawdź, czy są atesty i certyfikaty. Przykładowo System Gwarantowanej Jakości Żywności QAFP oznacza kontrolę całej drogi, jaką przebywa żywność od producenta do konsumenta.

Czy kupować drób na targu? To dość ryzykowne – nie ma bowiem pewności co do źródła pochodzenia kurczaka, nie wiadomo też, w jakich warunkach dorastał.