Etykiety na produktach spożywczych: czego możemy się z nich dowiedzieć?

2016-08-04 16:54

Wszystkie produkty spożywcze zawierają różnego rodzaju dodatkowe substancje konserwująco-wspomagające. Tajemnicza literka E, pojawiająca się na etykiecie produktu spożywczego określa, że substancja spełnia europejskie normy toksykologiczne. Ale co kryje się za osławionym E z liczbą? Czy wiesz, co jesz?

jak_czytac_etykiety_na_produktach.jpg
Autor: thinkstockphotos.com Konserwanty, barwniki, spulchniacze to substancje chemiczne niekoniecznie obojętne dla naszego zdrowia

Spis treści

  1. Barwniki spożywcze E100-199
  2. Konserwanty E200-299
  3. Przeciwutleniacze - E300-399, E220 i E280
  4. Substancje zagęszczające i żelujące, emulgatory i stabilizatory E400-499
  5. Substancje słodzące powyżej E500, substancje poprawiające smak i zapach E600-699

Barwniki spożywcze E100-199

Substancji barwiących używa się do przywrócenia produktowi jego naturalnego koloru, który utracony został w trakcie procesu przetwarzania. Większość barwników spożywczych jest nieszkodliwych dla zdrowia. Należy się jednak wystrzegać barwników E-124 i E-151, które służą do barwienia budyniów lub cukierków owocowych. Substancje te mogą wywoływać reakcje alergiczne.

Konserwanty E200-299

Substancje te zapobiegają psuciu się produktów spożywczych. Zawierają je przede wszystkim te produkty, których termin przechowywania jest dłuższy niż w przypadku produktów z tej samej grupy - a o krótszym okresie przydatności do spożycia. W tej grupie znajdują się zarówno konserwanty najmniej szkodliwe, jak E-200-203 dodawane do margaryn i serów, jak i najbardziej szkodliwe. Do tej drugiej grupy zaliczyć można:

E-210-219, które są substancjami rakotwórczymi; dodaje się je do napojów gazowanych czy konserw.Substancja E-220 niszczy witaminę B12; występuje w winie, koncentratach i sokach owocowych.

E-221-227 mogą zakłócać pracę jelit.

E-230-237, czyli substancje, którymi pryska się owoce cytrusowe, mogą powodować zaburzenia funkcji skóry.

E-239 to substancja rakotwórcza.

E-249-252 czyli azotyn sodu i potasu, dodawane do wędlin, serów żółtych i topionych. Środki te podgrzewane do wyższych temperatur uwalniają rakotwórcze substancje.

Przeciwutleniacze - E300-399, E220 i E280

Do grupy tej należą substancje, które zapobiegają jełczeniu produktów, czyli przedłużają ich trwałość. O ile warzywa zawierają naturalne przeciwutleniacze, to środki stosowane do pozostałych produktów pochodzą z laboratorium chemicznego. Najmniej szkodliwym przeciwutleniaczem jest E-300 – syntetyczna witamina C, która nie ma żadnego wpływu na nasze zdrowie. Z kolei najbardziej szkodliwymi substancjami tego typu są E-280 dodawany do wyrobów ciastkarskich i chleba oraz E-220 dodawany do wypieków i kostek rosołowych. Mogą one powodować zaburzenia funkcji wątroby oraz przyspieszają trawienie. Podobnie działa, zawarty w gumie do żucia E-321.

Substancje zagęszczające i żelujące, emulgatory i stabilizatory E400-499

Substancje z tej grupy można najczęściej znaleźć w słodyczach, lodach, sosach i jogurtach. Emulgatory stosowane są, aby wspomóc łączenie się niektórych substancji, które zwykle się nie łączą, np. oleju i wody. Stabilizatory z kolei zatrzymują proces oddzielania się tych składników. Na substancje z tej grupy nasz może reagować różnie, a ich zawartość w produktach żywnościowych głównie powoduje uczulenia. I tak:

.

E-401 dodawany do preparatów odchudzających powoduje poczucie sytości i pęcznieje w żołądku.

E-413 może wywoływać podrażnienia skóry, wysypkę a nawet zapalenie skóry.

E-414 może powodować uczulenia.

E-524 to, znajdujący się w słonych paluszkach żrący środek.

Substancje słodzące powyżej E500, substancje poprawiające smak i zapach E600-699

Stosowane zamiast cukru substancje słodzące podobnie jak glutaminian sodu mogą uzależniać. Używa się ich np. w napojach gazowanych czy gumach do żucia. Najpopularniejszą substancją poprawiającą smak jest glutaminian sodu, która to substancja dodatkowo uzależnia. Substancję tę możemy spotkać np. w popularnym "kucharku" lub zupkach chińskich.