Do czego przyda się wok? Jaki kupić? Jak go wypalić?
Wok to podstawowy sprzęt, jeżeli chcemy przygotowywać autentyczne dania kuchni azjatyckiej. Dowiedz się więcej o tym, do czego się przyda w kuchni, jaki model woka wybrać i jak się z nim obchodzić.
Spis treści
Jak korzystać z woka?
Azjatycka patelnia służy przede wszystkim do szybkiego smażenia w wysokich temperaturach, czyli tzw. stir fry (równoczesnego mieszania i smażenia). Specjalny kształt patelni sprawia, że do smażenia wystarczy niewielka ilość tłuszczu, a ciepło rozchodzi się w równomierny sposób. Dzięki temu potrawy przygotowywane na woku są mniej tłuste, warzywa nie tracą wartości odżywczych, a całość jest zdrowa i świeża.
Stir fry to niejedyna metoda przygotowywania potraw w woku. To wyjątkowo uniwersalne naczynie, którego nie można potraktować tylko jako patelni - posłuży także do smażenia w głębokim tłuszczu, gotowania w wodzie i na parze czy duszenia. Dania, które w nim możemy przygotować, wcale nie muszą mieć orientalnego rodowodu.
Jaki wok kupić?
W hipermarketach dostępne są często woki za kilka-kilkanaście złotych. Niestety poza kształtem najczęściej nie mają one z azjatyckimi patelniami nic wspólnego. Zazwyczaj są wykonane z lekkiego metalu, z mocno spłaszczonym dnem, pokryte warstwą teflonu lub emalii.
Najlepszy jest wok wykonany z żeliwa lub stali. Warto zaopatrzyć się także w pokrywkę. Pamiętajmy, że z półkolistych woków najlepiej korzystać na ogniu, np. na kuchenkach gazowych. Do płyt ceramicznych nadadzą się tylko te, które mają lekko spłaszczone dno.
Jak wypalić wok? Jak go myć?
Wypalanie to rodzaj konserwacji powłoki woka poprzez stworzenie warstwy patyny, która sprawi, że produkty nie będą przywierać do dna. Nowy wok myjemy dokładnie ciepłą wodą z płynem do naczyń. Pierwsze mycie to jedyny raz, kiedy dopuszczalny jest kontakt naczynia z detergentem. Po każdym gotowaniu wok należy umyć tylko ciepłą wodą i szczotką, a potem natrzeć jego wnętrze tłuszczem.
Umyty pierwszy raz wok wycieramy dokładnie, wlewamy do niego łyżkę oleju i nacieramy dokładnie całe jego wnętrze za pomocą ręcznika papierowego lub małej szmatki. Następnie stawiamy na włączonym palniku lub umieszczamy w nagrzanym do 200 st. C piekarniku. Po 20 minutach odstawiamy do wystygnięcia. Myjemy pod ciepłą wodą, usuwając powstały nalot. Wycieramy do sucha, nacieramy ponownie tłuszczem i ponownie stawiamy na kuchence. Czynność powtarzamy czterokrotnie. Z każdym razem coraz trudniej będzie usunąć warstwę patyny, ale właśnie jej uzyskanie jest naszym celem. Po ostatnim wypaleniu i umyciu woka wycieramy go do sucha, nacieramy tłuszczem i odstawiamy.