Czy warto filtrować wodę? Dzbankowe filtry do wody

2016-11-30 13:04

Kranówka jest bezpieczna, nie zawiera bakterii i spełnia wszystkie normy, a to dzięki temu, że jest stale monitorowana przez zakłady wodociągowe i odpowiednie służby sanitarne. Choć woda z kranu nadaje się do picia, to ze względu na smak, rzadko kto pije ją bez przegotowania. Jak poprawić smak wody?

czy_warto_filtrowac_wode.jpg
Autor: photos.com Dzbanek z filtrem to dobry sposób na poprawienie smaku i zawartości wody z kranu.

Spis treści

  1. Uzdatniając wodę z kranu, dbamy o środowisko
  2. Filtry zmniejszają zawartość chloru
  3. Filtrowanie zmniejsza twardość wody

Uzdatniając wodę z kranu, dbamy o środowisko

Większość z nas kupuje wodę w butelkach PET. Zamiast dźwigać zgrzewki z wodą i zanieczyszczać środowisko tonami plastikowych butelek, lepiej uzdatnić wodę z kranu. Kranówka nam nie smakuje ze względu na chlor, który jest stosowany w sieci wodociągowej jako środek odkażający osady. Mogą to być osady z rur i przewodów instalacji domowej. Ponadto twarda woda zawiera rozpuszczone minerały, takie jak magnez i wapń, które osadzają się w postaci kamienia w czajnikach.

Filtry zmniejszają zawartość chloru

Gotowanie nie pozbawi wody ani chloru, ani pierwiastków, które tworzą osad. Najlepiej użyć dzbankowego filtra do wody. Potrafi on w niemal 100 proc. zmniejszyć zawartość chloru. Wykorzystywany w dzbankowych filtrach do wody węgiel aktywowany redukuje z wody również pestycydy i zanieczyszczenia organiczne, które pogarszają smak i zapach wody.

Filtrowanie zmniejsza twardość wody

Poza tym, filtr zmniejsza o połowę twardość wody, dzięki temu nie tworzy się kamień na dnie czajnika. Ponieważ filtrowana woda kranowa jest bardziej miękka, przygotowana z niej kawa i herbata zaparzają się lepiej, a na powierzchni naparu nie powstaje osad. Filtry dzbankowe, które wyposażone są dodatkowo w jony srebra, aż do 48 godzin chronią filtrowaną wodę przed rozwojem bakterii. Trzeba tylko pamiętać, by w dzbanku wymieniać filtr w przewidzianym przez producenta czasie.