Ceny żywności - co zdrożeje w najbliższych miesiącach?
Rarpot Głównego Urzędu Statystycznego i indeks światowych cen żywności wskazują, że w ciągu najbliższych miesięcy żywność zdrożeje. I to na stałe.
Indeks światowych cen żywności tworzony przez Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa przy ONZ zwiększył się we wrześniu 2021 do 130 punktów w porównaniu do 128,5 punktów w sierpniu (+1,2 proc. miesiąc do miesiąca). Oznacza to, że już tylko 6% brakuje do rekordowego poziomy z początku 2011 roku.
Zwiększyły się ceny we wszystkich pięciu kategoriach żywności: zbożach, oleju roślinnego, produktów mlecznych, cukru oraz mięsa. Polski rynek nie zachowuje się tak dynamicznie jak rynki światowe, więc nie grozi nam wzrost cen o kilkadziesiąt procent, jednak podwyżki cen są nieuniknione, co potwierdzają również polskie badania Głównego Urzędu Statystycznego.
Jak podał GUS we wrześniu ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 5,9 procent rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem zwiększyły się o 0,7 procent. Najwięsze skoko dotyczyły właśnie cen żywności, co zdaniem ekspertów było wynikiem skoku cen zboża na rynkach światowych. Pojawiły się też wahania cen drobiu spowowowane chorobami ptaków - nowymi ogniskami ptasiej grypy.
Jednak do wzrostu cen w najbliższym czasie najbardziej przyczyni się wzrost cen gazu ziemnego, który zwiększy koszty produkcji rolnej.
Droższe będą przede wszystkim owoce i warzywa, ale również mięso. Jest to zgodne z oceną wzrostów indeksu światowych cen żywności - według ekspertów przełożą się one na wzrost cen w Polsce w kategoriach żywności "zboże i produkty zbożowe", "mleko, seri i jaja" oraz "oleje i tłuszcze".
Według ekspertów skoku cen żywności można spodziewać się już na początku 2022 roku i będą ona stałe, a wcześniej, jak zwykle na wzrost cen wpłynie zwiększony popyt na żywność przed Świętami Bożego Narodzenia.