Ceny żywności - co zdrożeje w najbliższych miesiącach?

2021-10-18 10:25

Rarpot Głównego Urzędu Statystycznego i indeks światowych cen żywności wskazują, że w ciągu najbliższych miesięcy żywność zdrożeje. I to na stałe.

Zakupy na bazarku
Autor: Shutterstock Warzywa najlepiej kupować lokalnie - na przykład na bazarku.

Indeks światowych cen żywności tworzony przez Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa przy ONZ zwiększył się we wrześniu 2021 do 130 punktów w porównaniu do 128,5 punktów w sierpniu (+1,2 proc. miesiąc do miesiąca).  Oznacza to, że już tylko 6% brakuje do rekordowego poziomy z początku 2011 roku.

Zwiększyły się ceny we wszystkich pięciu kategoriach żywności: zbożach, oleju roślinnego, produktów mlecznych, cukru oraz mięsa. Polski rynek nie zachowuje się tak dynamicznie jak rynki światowe, więc nie grozi nam wzrost cen o kilkadziesiąt procent, jednak podwyżki cen są nieuniknione, co potwierdzają również polskie badania Głównego Urzędu Statystycznego.

Ceny warzyw i owoców szokują! Kupujący oburzeni

Jak podał GUS we wrześniu ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 5,9 procent rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem zwiększyły się o 0,7 procent. Najwięsze skoko dotyczyły właśnie cen żywności, co zdaniem ekspertów było wynikiem skoku cen zboża na rynkach światowych. Pojawiły się też wahania cen drobiu spowowowane chorobami ptaków - nowymi ogniskami ptasiej grypy.

Jednak do wzrostu cen w najbliższym czasie najbardziej przyczyni się wzrost cen gazu ziemnego, który zwiększy koszty produkcji rolnej.

Droższe będą przede wszystkim  owoce i warzywa, ale również mięso. Jest to zgodne z oceną wzrostów indeksu światowych cen żywności - według ekspertów przełożą się one na wzrost cen w Polsce w kategoriach żywności "zboże i produkty zbożowe", "mleko, seri i jaja" oraz "oleje i tłuszcze".

Według ekspertów skoku cen żywności można spodziewać się już na początku 2022 roku i będą ona stałe, a wcześniej, jak zwykle na wzrost cen wpłynie zwiększony popyt na żywność przed Świętami Bożego Narodzenia. 

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE