Żywność z owadami jemy od lat. Zwróć uwagę na ten napis na etykiecie
Insekty na stałe mogą zagościć w naszym jadłospisie. W unijnym wykazie nowej żywności znalazły się trzy rodzaje owadów. Sproszkowane larwy już teraz mogą być stosowane do produkcji żywności w krajach Unii Europejskiej. Być może niedługo w polskich sklepach będzie jeszcze więcej produktów z dodatkiem owadów.
Spis treści
- Nowa żywność w Unii Europejskiej
- Mąka z insektów w żywności
- Które owady można jeść?
- Etykiety na produktach
- Produkty z owadami
- Co zawierają owady?
Nowa żywność w Unii Europejskiej
Nowa żywność to ogólna nazwa produktów spożywczych i składników, które nie były tak popularne i spożywane w krajach członkowskich UE przed 15 maja 1997 roku. W wykazie znalazły artykuły produkowane za pomocą nowych technologii czy wytworzone z nowych źródeł oraz wyroby tradycyjne spoza Unii Europejskiej. Nowe produkty mogą znaleźć się na liście, jeżeli wydane zostaną na nie zezwolenia i wpisze się je do europejskiego wykazu.
Mąka z insektów w żywności
Już od początku tego roku Komisja Europejska zezwoliła na stosowanie mąki ze świerszczy domowych. Sproszkowane owady można dodawać do wieloziarnistych chlebów i bułek, ciasteczek, herbatników, batonów zbożowych oraz przetworów mięsnych i zup. Według zaleceń zawartych w unijnym dokumencie w pieczywie wieloziarnistym mogą znaleźć się maksymalnie 2 g mąki ze świerszczy na 100 g produktu. Zbożowe batony mogą zawierać jej nieco więcej – 3 g na 100 g produktu.
Które owady można jeść?
Unia Europejska dopuszcza produkcję żywności z dodatkiem trzech rodzajów owadów. Od marca lista powiększy się o jeszcze jeden gatunek. Już teraz w wielu produktach na etykietach można znaleźć ciemnoczerwony barwnik, czyli koszenilę. Mało kto zdaje sobie sprawę, że barwnik pozyskuje się z suszonych i zmielonych owadów – czerwców kaktusowych. Od lat wykorzystywane są w produkcji żywności, a w składzie oznacza się je jako E120.
Etykiety na produktach
Jak sprawdzić, czy dany produkt zawiera sproszkowane insekty? Na etykietach mogą pojawić się łacińskie nazwy owadów, dlatego warto je zapamiętać lub zapisać. Notatki mogą też przydać się poza Europą. W wielu krajach używanie mąki ze zmielonych owadów jest popularniejsze.
- Alphitobius diaperinus – pleśniakowiec lśniący
- Acheta domesticus – świerszcz domowy
- Dactylopius coccus – czerwiec kaktusowy
- Locusta migratoria – szarańcza wędrowna
- Tenebrio molitor – mącznik młynarek
Produkty z owadami
Produkty z dodatkiem sproszkowanych owadów są popularne w wielu krajach na świecie. W Europie potrzeba jednak jeszcze kilkunastu lat, aby żywność z dodatkiem insektów była powszechnie dostępna. W Polsce są to artykuły niszowe, trudno dostępne i są raczej atrakcją dla kupujących. Wiele osób obawia się też jedzenia owadów. Dlatego producenci dodają tylko kilka gramów do zwykłych produktów spożywczych. Dzięki temu można w miarę łatwo pokonać niechęć do tego typu produktów. Eksperci podkreślają jednak, że mąka i inne wyroby z owadów są nowymi produktami i wymagają różnych badań sprawdzających ich wpływ na zdrowie człowieka.
Co zawierają owady?
- pełnowartościowe białko
- tłuszczu, w tym nienasycone kwasy tłuszczowe
- składniki mineralne i witaminy
- chityna, czyli zamiennik błonnika