Zero waste = zero taste? Wcale nie!
Statystycznie w Polsce marnujemy ponad 200 kilogramów żywności na osobę. Zbyt często pozbywamy się produktów, które kupiliśmy w nadmiarze. Co więc możemy zrobić z pozostałościami po obiedzie lub zapasami jedzenia, aby przedłużyć ich czas przydatności do spożycia?
Zero waste to w dosłownym tłumaczeniu „brak śmieci” lub „brak marnowania”. Każda, nawet najmniejsza zmiana w naszym zachowaniu, jak chociażby ograniczenie ilości foliowych torebek podczas zakupów i zamienienie ich na jedną, wykonaną z organicznej bawełny torbę, czy zaprzestanie używania plastikowych słomek w restauracjach, powoduje, że nasz dom, Ziemia, stanie się miejscem mniej zanieczyszczony.
Nowe nawyki zero-waste możemy wprowadzić w swojej kuchni. Planując posiłki, róbmy zakupy z przygotowaną wcześniej listą, żeby nie kupować niepotrzebnych produktów. Czasem jednak zdarzy nam się kupić więcej mięsa, wędlin, czy warzyw ponad nasze możliwości konsumpcji, bo „świetna promocja i trudno nie skorzystać”. Co zrobić żeby takie produkty nie wylądowały w koszu?
W takich przypadkach z pomocą przychodzi próżniowe pakowanie żywności. Ten rodzaj pakowania ułatwia przechowywanie żywności w lodówce czy zamrażarce, zatrzymując wartości odżywcze składników na dłużej. Urządzeniem umożliwiającym to jest zgrzewarka próżniowa FFS005X marki FoodSaver. Tak jak inne urządzenia do próżniowego pakowania żywności tej marki, pozwala ona na zatrzymanie świeżości do 5 razy dłużej. Dzięki kilku trybom pracy umożliwia pakowanie żywności nie tylko takiej jak suszone owoce, kruche ciastka, sos, ale również pomaga odpowiednio zabezpieczyć upieczony kawałek soczystej wołowiny.
Inwestując wyłącznie w jedno niewielkie urządzenie, możemy być spokojni o naszą żywność, którą zamkniemy szczelnie w bezpiecznych pojemnikach i foliach, dzięki czemu w czasach filozofii zero waste już nigdy nie powiemy sobie „znów to zmarnowałem”.
Więcej informacji na temat zgrzewarek próżniowych FoodSaver można znaleźć tutaj.