Zasada 25 sekund - super sztuczka na schudnięcie

2022-03-10 7:49

Zdrowsze i szczuplejsze przez całe życie? To możliwe dzięki zasadzie 25 sekund. Ujawniamy, co się za tym kryje i jak dokładnie działa ta reguła.

Zasada 25 sekund - super sztuczka na schudnięcie
Autor: Shutterstock.com Zasada 25 sekund - super sztuczka na schudnięcie
Jak się odchudzać, żeby nie mieć obwisłej skóry?

Jeśli jesteś niecierpliwa, ta cecha może ułatwić ci odchudzanie. Jak to możliwe? Badacz Brad Appelhans z Rush University Medical Center przeprowadził pewien niecodzienny eksperyment medyczny. Odkrył, że ludzie niechętnie czekają na smaczne przekąski. Jeśli muszą zbyt długo czekać, wolą wybrać zdrową alternatywę. Cokolwiek, czym od razu zaspokoją swój apetyt. 

Zasada 25 sekund

Brad Appelhans ze swoimi współpracownikami zbudował maszynę, która wydawała słodkie przekąski osobom biorącym udział w eksperymencie. Jeśli wybrali mleczną czekoladę, popularne batony, czy orzeszki w lukrowanej polewie - musieli zaczekać. Maszyna opóźniała wydanie przekąski. Czas oczekiwania odliczano na ogromnym wyświetlaczu. Dokładnie 25 sekund. W tym czasie maszyna proponowała inne zdrowsze przekąski: gorzką czekoladę, pestki i orzechy bez dodatków, suszone owoce. Badani natychmiast zmieniali zdanie i nie czekając na kaloryczne przekąski wybierali zdrowszą alternatywę. 

Jak stosować zasadę 25 sekund w domu?

Pewnie się zastanawiacie, jak zastosować to odkrycie w normalnym życiu. Niestety żadna z nas nie ma takiej sprytnej maszyny na własny użytek. Można jednak stosować kilka sprytnych sztuczek.

  1. Starajcie się kupować tylko zdrowe przekąski: orzechy i pestki bez dodatków, suszone i świeże owoce, gorzką czekoladę. 
  2. Jeśli ze względu na pozostałych domowników kupujecie kaloryczne słodycze i przekąski - trzymajcie je na górnych półkach szafek kuchennych. Niech sięgnięcie po nie będzie wysiłkiem.
  3. Zawsze pod ręką miejcie zdrowe przekąski. 

Jakie przekąski są zdrowe?

  • Rodzynki, suszone śliwki, morele i i jabłka - dostarczą cukier oraz sporą dawkę błonnika
  • Orzechy bez dodatku soli, papryki, czy karmelu. Jeśli lubicie orzechy z dodatkami starajcie się mieszać je z czystymi orzechami
  • Pestki wszelkiego rodzaju - dostarczają kwasów omega-3 i sycą na długo
  • Świeże warzywa pokrojone w słupki - marchewka, kalarepa, papryka, ogórki, mini pomidorki, rzodkiewki
  • Świeże owoce - zawsze lepiej zjeść jabłko, czy gruszkę, niż tabliczkę czekolady
  • Czekolada gorzka - z orzechami, skórką pomarańczową lub chili. Zaspokoi wasz apetyt na słodkie
  • Pełnoziarniste krakersy i ciasteczka owsiane

Zobacz GALERIĘ 10 przepisów na dietetyczne desery