XIV Festiwal Kultury Żydowskiej: od 26 VIII do 3 IX 2017 o tradycji i teraźniejszości kuchni żydowskiej

2017-08-23 8:00

XIV Festiwal Kultury Żydowskiej - Warszawa Singera to prawdziwa gratka dla koneserów dobrej kuchni. Festiwal to oprócz wydarzeń artystycznych, przedstawień teatralnych i koncertów, które przywracają pamięć o społeczności Żydów warszawski, także okazja do spróbowania specjałów kuchni koszernej. W trakcie trwania festiwalu Warszawa Singera, od 26 sierpnia do 3 września, będzie można degustować izraelskie wina, wysłuchać wykładu o świątecznej wódce, wciąż udział w warsztatach kulinarnych i samemu upiec cymes. Przygotowaliśmy dla was krótki przegląd atrakcji jakie nas czekają. Więcej o festiwalu przeczytacie tutaj: www.festiwalsingera.pl  

XIV Festiwal Kultury Żydowskiej: od 26 VIII do 3 IX 2017 o tradycji i teraźniejszości kuchni żydowskiej
Autor: youtube.com (screen)

Festiwal Warszawa Singera to hołd dla wybitnego pisarza, noblisty, Icchoka Baszewisa Singera, który Warszawę nazwał "miastem swoich marzeń i nadziei". To jednocześnie przypomnienie ponad pięćsetletniej obecności Żydów w Warszawie, gdzie społeczność ta rozwijała swą duchowość i kulturę, czym wzbogacała kulturę polską. To w wyniku tej współobecności kultury żydowskiej, do języka polskiego przeszły takie słowa jak cymes - synonim czegoś dobrego do zjedzenia... Kultury kulinarne polska i żydowska nawzajem się inspirowały. W kuchni polskiej do tradycji przeszedł wigilijny karp po żydowsku, faszerowana ryba z dodatkiem cebuli i rodzynek, gęsi pipek - faszerowana szyja gęsi, żydowski kawior - siekana wątróbka drobiowa z jajkiem i przyprawami, czy wspomniany już cymes - słodka zapiekanka z klusek i jabłek. 

W trakcie trwania festiwalu restauracje i winiarnie współpracujące z festiwalem przygotowały dla was specjalne festiwalowe menu:

Restauracja St. Antonio, ul. Senatorska 35 - specjały kuchni żydowskiej

Restauracja Koszerna GALIL, ul. Zielna 37 - przysmaki kuchni koszernej, uroczysty szabat: kolacja piątkowa i sobotni lunch

Pasadena, pl. Grzybowski 2

Florentin, ul. Smolna 40 - poznajemy smaki Lewantu

Charlotte Menora, pl. Grzybowski 2

City Sam, Apartamenty Cosmopolitan, ul. Twarda 4

Winiarnia CityWine, ul. Grzybowska 2 lok. 4

Kieliszki na Próżnej, ul. Próżna 12 - 

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o kuchni żydowskiej, smacznej i oszczędnej, zapraszamy do udziału w wydarzeniach Festiwalu Singera. 

27 sierpnia, niedziela, 13.00

Barka Wynurzenie, bulwar Bohdana Grzymały-Siedleckiego, wstęp wolny

„Kuchnia pesachowa” - warsztaty kuchni żydowskiej prowadzone przez Hannę Kossowską.

28 sierpnia, poniedziałek, 14.00-15.00

Centrum Kultury Jidysz, ul. Andersa 15, wstęp wolny

Dzień otwarty Uniwersytetu Trzeciego Wieku Teatru Żydowskiego, a w nim warsztaty kuchni żydowskiej prowadzone przez Annę Marię Czubaczyńską. Tematem zajęć będzie cymes - tradycyjna potrawa żydowska, przeznaczona na szabas. 

29 sierpnia, wtorek, 18.00

Menora Infopunkt, wejście przez Charlotte Menora, pl. Grzybowski 2, obowiązują bilety po 150 zł do kupienia na stronie bilety.polin.pl oraz kasach Muzeum Polin

Przetwory na koniec lata Fani Lewando - trzygodzinne warsztaty kulinarne jak nauczyć się zatrzymać lato w słoikach zgodnie z wytycznymi Fani Lewando, przedwojennej prekursorki wegetarianizmu. Będzie o dżemach, kiszonkach i solankach.

1 września, piątek, 19.30

Citywine - winiarnia na Grzybowskiej Wine Shop&Bar, ul. Grzybowska 2 lok. 4 (róg ul. Granicznej), wstęp wolny

„Koszerne, czyli jakie?” - degustacja izraelskich win Teperberg, połączona z krótkim wykładem o koszerności. Wina kosztowane będą glass by glass. Będzie można zapoznać się z autorską metodą zmysłowego postrzegania wina, nazywaną VINOCOMPAS. Dla wszystkich wysokie rabaty na wina z rodzinnej winnicy Teperberg.

2 września, sobota

Zapraszamy na Jarmark Singera na Placu Grzybowskim i przy ulicy Próżnej, gdzie co roku ostatni festiwalowy weekend staje się centrum wydarzeń. Będzie można na chwilę zagubić się w czasie i zanurzyć w klimacie przedwojennej Warszawy, z jej knajpkami, ulicznymi straganami i kramami z pamiątkami - jakie w swoich książkach pięknie opisywał patron Festiwalu Icchok Baszewis Singer.

11.00, Menora Infopunkt, wejście przez Charlotte Menora, pl. Grzybowski 2, bilet 150 zł do kupienia na stronie bilety.polin.pl lub w kasach Muzeum Polin

„Jidysze Mame znów gotuje” - trzygodzinne warsztaty kulinarne prowadzone przez Marię Tkaczyk - prawdziwą jidysze mame. Tematem zajęć będą tradycyjne potrawy szabasowe. 

15.00, Menora Infopunkt, wejście przez Charlotte Menora, pl. Grzybowski 2, wstęp wolny

„Polska wódka w czasie świąt żydowskich” - wykład Andrzeja Szumowskiego, prezesa Stowarzyszenia Polska Wódka, wiceprezesa firmy WYBOROWA SA, wykładowcy w Szkole Głównej Handlowej. 

16.00, Scena Kameralna im. Sz. Szurmieja, Teatr Żydowski, ul. Senatorska 35, wstęp po uprzednim potwierdzeniu wejściówki do odbioru d0 25 sierpnia w Biurze Festiwalowym Fundacji Shalom, ul. Senatorska 35, tel. 578 645 600

„W kuchni mamy Soni: Skrawki pamięci” - Golda Tencer i jej Goście. Gospodynią spotkania będzie Gołda Tencer, która wspólnie z zaproszonymi gośćmi wprowadzi nas w świat wspomnień i opowieści - w klimacie nostalgii, ale i z nutką humoru. Przedsmak tego wydarzenia znajdziecie we fragmencie przedstawienia: Karp po żydowsku, przepis Soni, mamy Gołdy Tencer

19.30, Citywine - winiarnia na Grzybowskiej Wine Shop&Bar, ul. Grzybowska 2 lok. 4 (róg ul. Granicznej), wstęp wolny

„Koszerne, czyli jakie?” - degustacja izraelskich win Teperberg, połączona z krótkim wykładem o koszerności. Wina kosztowane będą glass by glass. Będzie można zapoznać się z autorską metodą zmysłowego postrzegania wina, nazywaną VINOCOMPAS. Dla wszystkich wysokie rabaty na wina z rodzinnej winnicy Teperberg.