Wystrój kuchni - pomysły na ozdoby i dekoracje kuchenne

2022-02-10 13:09

Idealnie wykończone ściany i podłoga, a także pieczołowicie wybrane meble to dopiero połowa sukcesu podczas urządzania przestrzeni kuchennej. To, co stanowi o jej charakterze i podkreśla jej styl, to wszelkie dodatki i ozdoby: od drobnej ceramiki po wyrafinowane obrazy na ścianie.

Wystrój kuchni - pomysły na ozdoby i dekoracje kuchenne
Autor: IKEA

W obecnych czasach kuchnia to niejednokrotnie najważniejsze pomieszczenie w domu. W niej domownicy zaczynają i kończą swój dzień, spożywają posiłki, opowiadają o bieżących wydarzeniach, a także zapraszają do niej swoich przyjaciół, by wspólnie napić się kawy lub przyrządzić coś smacznego. To, jak się ona prezentuje, ma ogromne znaczenie, tym bardziej że współczesna kuchnia nie jest schowana przed gośćmi, a od przestrzeni dziennej oddziela ją często zaledwie wyspa i kilka stołków barowych. Warto zatem, aby wystrój kuchni współgrał stylistycznie z resztą mieszkania, zgrabnie łącząc jej walory praktyczne z estetycznymi.

Kuchnia sprzyjająca zdrowemu odżywianiu – warsztat ekspertki platformy Jeszcolubisz.pl | Konferencja Najważniejsze w domu – kuchnia i łazienka

Wystrój kuchni - pomysły na dekoracje i ozdoby

Wybierając odpowiednie dekoracje do kuchni, warto mieć na uwadze przede wszystkim to, jak będzie się ona prezentowała na tle pozostałych pomieszczeń w domu czy mieszkaniu. Bez względu na to, czy kuchnia stanowi odrębne pomieszczenie, czy też płynnie przechodzi w przestrzeń dzienną, zawsze należy zachować spójność w doborze dekoracji i elementów ozdobnych. W praktyce oznacza to, że:

wszystkie ozdoby w kuchni powinny pasować do konkretnego, wcześniej wybranego stylu;

elementy dekoracyjne powinny współgrać ze sobą i wzajemnie się uzupełniać;

od umiejętnie zestawionych dodatków zależy ostateczny efekt, w tym również atmosfera wnętrza.

Takie podejście do aranżacji przestrzeni kuchennej pozwala uniknąć chaosu spowodowanego nadmiarem elementów, barw i faktur, wpływa też znacznie na właściwą akustykę pomieszczenia.

Dekoracje do kuchni nowoczesnej

Kuchnia urządzona w stylu nowoczesnym to przede wszystkim minimalizm, otwarte przestrzenie, funkcjonalność i specyficzna surowość. Meble są raczej proste, a to, co zdecydowanie króluje w takiej przestrzeni, to liczne nowoczesne sprzęty i technologiczne udogodnienia. W nowoczesnej kuchni elementy ozdobne powinny być raczej delikatne, choć niekoniecznie oczywiste. Sprawdzą się tutaj przede wszystkim:

rozmaite fototapety, nawiązujące swym motywem do świata natury, geometrii, czasem popkultury;

plakaty, grafiki niczym ze starych zielników, obrazy;

tablice korkowe lub druciane z klipsami, do których można przypinać bieżące notatki czy ulubione przepisy kulinarne.

Planując wystrój kuchni, należy zwrócić uwagę również na rozmaite lampy i żarówki, które z jednej strony doświetlą przestrzeń roboczą, z drugiej – stanowić będą niezaprzeczalny walor estetyczny wnętrza. Oświetlenie do kuchni IKEA powinno być:

energooszczędne, tego bowiem wymagają współczesne, proekologiczne trendy;

rozmieszczone w różnych strefach kuchni (nad stołem lampa wisząca, podświetlane wnętrza szafek i półki przy strefie roboczej).

Dekoracje rustykalne do kuchni

Kuchnia w stylu rustykalnym przywodzi na myśl sielankową atmosferę angielskiej wsi z XVIII wieku. Jej głównymi założeniami są:

prostota – wyrażona w umiłowaniu rzeczy eleganckich, lecz dalekich od przepychu;

naturalne materiały – drewno, len, bawełna;

swoisty efekt zużycia – wyposażenie wnętrza wygląda tak, jakby służyło domownikom od pokoleń.

Ozdoby rustykalne do kuchni obejmują:

wazony – szczególnie ceramiczne, nawiązujące kształtem do tradycyjnych dzbanów, ale też wazony ze stali, emaliowane;

gliniane donice – mogą stać na stole lub parapecie, wypełnione świeżymi ziołami;

firany i obrusy z naturalnych tkanin.

Dekoracja okna w kuchni

Gdy mowa o dekorowaniu okna, tutaj wszystko zależy od stylu, w jakim utrzymywana jest przestrzeń kuchenna. Firanki do kuchni sprawdzą się w stylistyce rustykalnej, względnie prowansalskiej, podobnie zresztą jak firany. Natomiast w stylu minimalistycznym, skandynawskim czy loftowym tak ceni się światło wpadające przez okna, że całkowicie rezygnuje się tutaj z tradycyjnych dekoracji okien. Elegancką alternatywą dla firanek w kuchni mogą być:

rolety elektryczne – całkowicie zaciemniają pomieszczenie;

rolety energooszczędne – są inspirowane plastrami miodu;

żaluzje plisowane – można je zamontować na górze okna lub w poprzek jak zazdrostki;

rolety rzymskie – pozwalają stworzyć przytulną atmosferę, nie blokując zupełnie światła.

Zobacz ofertę na: firanki do kuchni IKEA

Ozdoby do kuchni ręcznie robione

Miłośnicy nieco rustykalnych, sentymentalnych klimatów z pewnością zwrócą uwagę na ręcznie robione ozdoby do kuchni – można je zrobić samodzielnie albo poszukać twórców unikatowego rękodzieła. W roli tego typu ozdób sprawdzą się:

wszelkie podkładki na stół – robione na drutach, dziergane na szydełku, z korka,

suszone owoce i kwiaty – znakomicie będą prezentowały się w szklanych pojemnikach, ustawione na parapecie albo na otwartej półce.

Jak zadbać o ozdoby do kuchni?

Obecnie praktycznie wszystko to, co stanowi ozdobę w pokoju dziennym, może stać się ozdobą do kuchni. Wszelkie drobiazgi: od wazonów i doniczek z kwiatami, przez ceramikę użytkową, po ramki ze zdjęciami i obrazy – wszystko to można, a nawet warto eksponować również w przestrzeni kuchennej. Wszystko zależy od charakteru wnętrza. Miejscami w kuchni, w których szczególnie dobrze prezentują się ozdoby, są:

parapety, szczególnie te szerokie, odsłonięte;

puste ściany – stanowią idealne tło dla galerii obrazów, plakatów czy zdjęć;

otwarte półki;

stół niepełniący funkcji roboczej.

Ozdoby na ścianę do kuchni

Pusta ściana w kuchni nie prezentuje się atrakcyjnie. Zaburza kompozycję wnętrza, wprowadza uczucie chłodu, w pewnych sytuacjach może nawet przytłaczać. W roli ozdoby na ścianę do kuchni, nawet tej utrzymanej w stylu minimalistycznym, sprawdzą się przede wszystkim:

obrazy – stonowane, nawiązujące motywami do natury, ale też te dynamiczne, kolorystycznie wyraziste, utrzymane w stylu pop-art;

ramki ze zdjęciami bliskich lub przyjaciół;

zegary (zarówno stare, w stylu retro, jak i te nowoczesne),

półki na kwiaty w doniczkach, książki lub przyprawy.

Ozdoby do kuchni na parapet

Parapety w kuchni, szczególnie te szerokie, aż proszą się, aby coś na nich ustawić. W najbardziej podstawowej wersji mogą pełnić funkcję stolika do kawy – wystarczy ustawić przy takim parapecie dwa krzesła barowe i kącik na poranną, nieśpieszną kawę gotowy. Poza tym parapet jest idealnym miejscem, aby ustawić na nim:

ceramiczne doniczki z kwiatami – do kuchni polecane są szczególnie takie rośliny, jak zielistka Sternberga, skrzydłokwiat, paproć, pelargonia, a także wszelkie zioła, w tym mięta, pietruszka, melisa, szczypiorek, oregano czy rozmaryn;

wazony z kwiatami ciętymi;

ramki ze zdjęciami bliskich – gdy ktoś woli ramki stojące od wiszących.

Ozdoby do kuchni na półkę

Otwarte półki w kuchni to znakomite miejsce na wyeksponowanie ciekawych przedmiotów o wartości dekoracyjnej. Im więcej półek i haczyków, tym więcej możliwości kompozycyjnych. Na otwartych półkach warto ustawić:

kieliszki o ciekawym kształcie – jeszcze lepiej będą się prezentowały, gdy ustawimy je w sąsiedztwie efektownej karafki;

rozmaite kubki i kubeczki do parzenia ziół, do kawy i herbaty – kubki można powiesić na haczykach pod półką;

talerze – szczególnie warto wyeksponować te z niecodziennym wzorem;

kwiaty w doniczkach lub cięte – zależy od wielkości i wysokości półek;

książki, szczególnie kulinarne – warto mieć je pod ręką podczas gotowania czy planowania posiłku.

Dekoracje na stół w kuchni

Również stół w kuchni, choćby niewielkich rozmiarów, nadaje się na wyeksponowanie drobnych dekoracji. Im większy stół, tym większe pole do manewru. Ozdoby na stół w kuchni to w głównej mierze:

obrusy – najpiękniej prezentują się te wykonane z materiałów naturalnych;

zastawa stołowa – wybór jest naprawdę duży;

cukiernica, pojemniczki do soli i pieprzu;

wazony ceramiczne, szklane lub ze stali;

kwiaty w doniczkach lub świeże cięte – w okresie jesienno-zimowym ciekawie prezentują się również bukiety suszone.

Ozdoby na blat kuchenny

Blat kuchenny stanowi strefę roboczą kuchni, więc powinien być wyposażony jedynie w przedmioty mające wartość praktyczną. Warto jednak zauważyć, że i te potrafią być wykonane estetycznie. Chcąc ozdobić blat kuchenny IKEA, można ustawić na nim:

doniczki ze świeżymi ziołami, aby zawsze były pod ręką;

blok na noże kuchenne;

moździerz z czarnego marmuru do rozgniatania ziół i przypraw;

dekoracyjne deski do krojenia w różnych rozmiarach.

Urządzając przestrzeń kuchenną, warto spojrzeć na nią nie tylko przez pryzmat jej funkcjonalności, lecz także estetyki. Jest pełnoprawnym elementem mieszkania i powinna współgrać z aranżacją reszty wnętrza. Jest też miejscem, w którym domownicy spędzają coraz więcej czasu. Warto, aby była zwyczajnie przytulna.

Artykuł sponsorowany