Wybrano najsmaczniejsze kuchnie świata. Polska zaskakująco wysoko

2022-12-28 11:07

Taste Atlas właśnie opublikował ranking najlepszych kuchni świata. Tegoroczni zwycięzcy to kraje śródziemnomorskie. Pierwsze miejsce przypadło Włochom. Na drugim znalazła się Grecja, a na trzecim uplasowała się Hiszpania. Która lokata przypadła kuchni polskiej?

ranking taste atlas
Autor: Shutterstock

Spis treści

  1. Najlepsze kuchnie świata
  2. Kuchnia polska doceniona za tradycję
  3. Włoska kuchnia najlepsza na świecie

Najlepsze kuchnie świata

Taste Atlas to internetowy agregat tradycyjnych potraw i napojów z całego świata. Działa od 2015 roku, a jego twórcą jest pochodzący z Chorwacji dziennikarz Matija Babić. Celem było stworzenie przewodnika po tradycyjnych potrawach i restauracjach z całego świata.

Taste Atlas to baza ponad 15 tysięcy potraw i napojów pochodzących z rożnych zakątków całego globu. Przyznając punkty od 1 do 5, użytkownicy portalu mogą oceniać potrawy, które najbardziej przypadły im do gustu. Punkty sumuje się i wyciąga średnią, z której powstaje światowy ranking najlepszych kuchni oraz zestawienie najbardziej lubianych tradycyjnych potraw.

Kuchnia polska doceniona za tradycję

W tegorocznym rankingu znalazło się 95 kuchni narodowych. Polska uplasowała się na wysokim 14. miejscu. Wyprzedziła nas m.in. Portugalia, Chiny, Francja i USA. Jak wynika z opublikowanego rankingu, kuchnia polska jest smaczniejsza niż tradycyjne dania z Niemiec, Indonezji czy Chorwacji. Na dalszych miejscach znalazła się kuchnia koreańska, wietnamska, gruzińska, czeska, słowacka, litewska, ukraińska i węgierska.

Wraz z rankingiem najlepszych kuchni narodowych Taste Atlas opracował zestawienie najpopularniejszych polskich dań i napojów. Na pierwszym miejscu znalazły się pierogi, które zajęły 16. miejsce w globalnym rankingu Taste Atlas. Użytkownicy wskazali również rosół i gołąbki, a poza podium kolejne miejsca zajął gulasz, babka drożdżowa, sernik, golonka i kopytka.

Już w zeszłym roku doceniono nasze rodzime potrawy i miejsca, w których można ich spróbować. 15. miejsce przypadło Karczmie Koszwice z Górnego Śląska, która istnieje już przeszło 100 lat. Specjalnością restauracji są dania kuchni polskiej i śląskiej.

Włoska kuchnia najlepsza na świecie

Kuchnia włoska od lat należy do najlepszych na świecie i prawie co roku zajmuje najwyższe miejsce w rankingu. Kuchnia śródziemnomorska ceniona jest za wysokiej jakości produkty oraz szybkość i prostotę przyrządzania potraw. Dlatego też w pierwszej trójce obok Włoch znalazła się Grecja i Hiszpania. Tuż poza podium uplasowała się Japonia, Indie i Meksyk.

Ostatnie miejsce w rankingu zajęła kuchnia norweska. Wyprzedziło ją Maroko, Łotwa i Kanada.

Zobacz wideo i dowiedz się, dlaczego kuchnia włoska jest tak bardzo lubiana.

KUCHNIA WŁOSKA - dlaczego kochamy włoską kuchni?
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE