V Międzynarodowy Turniej Smaków na Wielkim Gościńcu Litewskim

2018-06-15 10:46

Wielki Gościniec Litewski to nie tylko historia poczty, ale też wspaniała, różnorodna kuchnia. To podróż, w poszukiwaniu smaków Rzeczpospolitej Obojga Narodów, dawnej wielokulturowości we dworach i karczmach.

Gościniec z podróży
Autor: mat. pras. LOT Wielki Gościniec Litewski Mazowiecka Micha Szlachecka i ich prowiant podróżny - laureat konkursu na Gościniec z Podróży organizowanego podczas IV Międzynarodowego Turnieju Smaków na Wielkim Gościńcu Litewskim

 Jubileuszowy V Międzynarodowy Turniej Smaków, wyjątkowo odbędzie się w Węgrowie 1 lipca 2018 r. Węgrów, jedno z wielu miast leżących na Wielkim Gościńcu Litewskim – dawnym trakcie pocztowym i handlowym łączącym Warszawę i Wilno tym razem zaprosi na prawdziwą ucztę dla ducha i dla ciała.

Turniej Smaków to kulinarne święto na Szlaku Wielkiego Gościńca Litewskiego. W jednym miejscu można poznać smaki Mazowsza, Podlasia i Wileńszczyzny. Podczas imprezy pojawią się wystawcy z kuchnią regionalną i produktami ekologicznymi z całego szlaku. Impreza jest okazją do poznania różnorodności kuchni regionów przez które przebiega szlak – Mazowsza i Podlasia oraz Wileńszczyzny.

Podczas imprezy odbędzie się konferencja naukowa, gdzie zaprezentowane zostanie najnowsze odkrycie dotyczące mazowieckich kulinariów – spis receptur mieszkanki Ziemi Liwskiej z przełomu XVIII i XIX wieku.

Turniejowym zmaganiom kulinarnym w konkursach na: najlepszą potrawę regionalną oraz na gościniec z podróży towarzyszyć będą pokazy kulinarne m.in. Pokaz kuchni staropolskiej Muzeum Króla Jana w Wilanowie, warsztaty rękodzieła, plecenia wianków, warsztaty tańców dawnych.

Impreza jest okazją do poznania miasta Węgrowa i jego wielu jeszcze nieodkrytych tajemnic. Do zwiedzaniu udostępniona będzie Bazylika, ze słynnymi freskami Michała Anioła Palloniego oraz lustrem Jana Twardowskiego – mistrza magii, który według legendy wywoływał ducha Barbary Radziwiłłówny. Odwiedzający będą mogli również zwiedzić krypty klasztorne czy poznać historię węgrowskich Szkotów.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE