Subiektywny ranking lodów tradycyjnych
Lody tradycyjne, inaczej rzemieślnicze, to lody robione z mleka i jajek. Nigdy z gotowych mieszanek proszkowych. Warszawa ma długą tradycję rzemieślniczej produkcji lodów. Pierwsze lodziarnie otwierali w stolicy włoscy cukiernicy. Dzisiaj również Włosi w natarciu. A kto wygrał? Czytajcie.
Produkcja lodów rzemieślniczych to SZTUKA. Mleko lub śmietankę aromatyzuje się gotując je z przyprawami. Na przykład z wanilią. Pracuje się z naturalnymi produktami, które mają swoje wymagania. Zagęszczanie masy mleczno-jajecznej to zawsze ryzyko zrobienia jajecznicy, jeśli przeholuje się z temperaturą.
Cukier utrudnia zamarzanie, trzeba go dodawać z umiarem. Dlatego receptury lodów rzemieślniczych przypominają aptekarskie. Jednak receptura to za mało, potrzebne jest doświadczenie. Tak jest na przykład z dodawaniem owoców. Liczy się nie tylko aptekarska dokładność, ale także ocena, czy ta partia owoców jest bardziej słodka, a może bardziej wodnista. Diabeł tkwi w szczegółach.
W trakcie mrożenia wytrącają się kryształki zamarzniętej wody, dlatego trzeba nieustannie mieszać masę mleczno-jajeczną. Najtrudniejsze są lody owocowe, bo one z natury rzeczy zawierają więcej wody.
Orzechy należy własnoręcznie utrzeć z cukrem na pastę. Dzisiaj niektórzy mistrzowie używają gotowych past, ale to jedyne odstępstwo.
Mieszanie wpływa również na napowietrzenie lodów. Im bardziej lody napowietrzone, tym łatwiej z nich uformować kuliki. I najważniejsze, napowietrzone lody wydają się mniej zimne. To ważne.
Czy ktoś jeszcze robi TAKIE lody? Oczywiście, że tak!
Tylko w Warszawie ponad 50 lodziarni deklaruje, że ich lody są robione metodą tradycyjną. Spróbowaliśmy i oceniliśmy.
Nie była łatwo spróbować tylu lodów, ale daliśmy radę. Nasz zespół degustatorów tworzyli:
Ada "Moja porcja lodów jest zawsze najmniejsza", Maks "Mówię jedna kulka, myślę dwie", Jan "I to jest właśnie życie", Maurice "Ostatni raz, ale dużo", Izabella "My to wszystko odchorujemy"
Ocenialiśmy konsystencję, smak, teksturę. Ponadto zwracaliśmy uwagę, czy smak odpowiada nazwie lodów oraz na ilość smaków i ich różnorodność. W kilku lodziarniach zwróciliśmy uwagę na ogromną ilość smaków przy niewielkiej powierzchni produkcyjnej. Spuśćmy jednak zasłonę milczenia.
W ten sposób powstał ranking najlepszych z najlepszych lodziarni warszawskich.
Oto subiektywny ranking najlepszych lodów rzemieślniczych w Warszawie według Beszamel.pl
10 miejsce
Beza-krówka, ul. Oławska 5
9 miejsce
Tłusty Kotek, ul. Hoża 51
8 miejsce
Sucre – Lody naturalne, ul. Krakowskie Przedmieście 7
7 miejsce
Ulica Baśniowa, al. Wojska Polskiego 41
6 miejsce
Caffee Consonni Stare Bielany, ul. Kasprowicza 56
5 miejsce
Il Mijo, ul. Wileńska 9
4 miejsce
Lody Il Cono, ul. KEN 11
3 miejsce
Dolce Lato, ul. Ursynowska 1
2 miejsce
Limoni Canteri 1952, ul. Dąbrowskiego 1 (róg Puławskiej)
Pierwsze miejsce...
Grycan Lody od Pokoleń, ul. Puławska 11