Starożytna pizza na fresku. Archeolodzy dokonali sensacyjnego odkrycia
Czy mieszkańcy starożytnego Rzymu jedli pizzę? Właśnie poznaliśmy odpowiedź na to pytanie. Archeolodzy prowadzący badania w Pompejach na południu Włoch odkryli fresk, na którym widać antyczną pizzę.
Fresk odnaleziono w przedsionku domu obok starożytnej piekarni w Pompejach. Miasto zostało zniszczone przez wybuch wulkanu Wezuwiusz w 79 roku. Ruiny piekarni odkryto pod koniec XIX wieku. Na początku tego roku prace wykopaliskowe zostały wznowione, a ich rezultat zaskoczył samych badaczy.
Co widać na antycznym fresku? Malowidło przedstawia martwą naturę. Na srebrnej tacy z jedzeniem znajdują się daktyle, ananas oraz granaty. Obok widać kieliszek wina oraz okrągły placek z dodatkami. Potrawa do złudzenia przypomina pizzę. Niestety nie jest to pizza, którą znamy dziś. Bardziej przypomina włoską focaccię. Na placku zabrakło tradycyjnych składników, czyli pomidorów i sera mozzarella. W tamtym czasie nie były jeszcze znane. Naukowcy uznali jednak, że potrawę można uznać za poprzedniczkę dzisiejszej pizzy. W 2017 roku sztuka wypieku tradycyjnej włoskiej pizzy z rejonu Neapolu została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Od wielu lat na terenie Pompejów prowadzone są badania archeologiczne. To prawdziwa kopalnia wiedzy na temat starożytnego Rzymu. Według naukowców pod ziemią znajduje się jeszcze około jednej trzeciej miasta zniszczonego przez gorącą lawę z Wezuwiusza.