Siedem sprytnych trików, by kotlety mielone były jeszcze lepsze
Uwielbiamy kotlety z mielonego mięsa za ich soczystość i smak. Czy można udoskonalić ideał? Okazuje się, że tak. Oto siedem sprytnych trików, aby kotlety mielone były jeszcze smaczniejsze.
Im więcej gatunków mięsa, tym lepiej
Najlepiej mieszać różne gatunki mięsa mielonego: wieprzowinę, wołowinę, jagnięcinę, czy mięso drobiowe. Klasyczne kotlety mielone najlepsze są z mięsa wołowo-wieprzowego. Zapewne też zauważyliście, że w zależności od tego z jakiej części tuszy pochodzi mięso, jego tesktura i smak są nieco inne. Dlatego warto również zwracać uwagę na zawartość tłuszczu w masie mięsnej. Doskonałe mielone nie mogą być zbyt chude. W przypadku czysto wieprzowych kotletów dobrze jest mieszać mięso z łopatki lub karczku z mięsem z szynki.
Więcej wody
Hasło więcej wody może wydawać się dziwne, ale chodzi o nawodnienie masy mięsnej. Wykorzystujemy tu naturalne właściwości białka zawartego w mięsie. Białko koaguluje w środowisku wodnym, czyli pęcznieje, wchłaniając wodę, a jednocześnie tworzy nadal zwarte agregaty rozproszonych cząsteczek. To tak jakbyśmy na nowo budowali strukturę mięsa już rozdrobnionego. W kotletach mielonych ważne jest dodanie około 60-80 ml wody na 500 g, aby nawilżyć mięso i lepiej go związać. Podczas smażenia lub pieczenia woda ta wyparuje, a mięso pozostanie wilgotne i sprężyste. Ale nie radzę dodawać mleka do mięsa mielonego. Mięso mielone należy zawsze rozrzedzać przegotowaną wodą. Jedyne odstępstwo to mielone mięso z filetu drobiowego. Do mięsa z piersi drobiowej zawsze dodajemy tłustą śmietanę.
Zamiast całego jajka, tylko żółtko
Do kotletów mielonych najlepiej jest dodać tylko żółtko jaja kurzego. Białko lepiej wykorzystać do panierowania, ale o tym zachwilę. Żółtko wzbogaci wartość odżywczą. Przecenia się często spajające właściwości jajka. Mielone mięso jak już wiecie koaguluje. Dużo ważniejsze od dodania jajka jest wyrobienie masy mięsnej, aby cząstki białka mogły się skleić na nowo.
Cebula dla smaku
Im więcej cebuli włożysz do mięsa mielonego, tym smaczniejsze będą kotlety. Możesz użyć cebuli surowej lub poddanej obróbce termicznej. Zazwyczaj używa się cebuli zeszklonej na tłuszczu lub upieczonej w wysokich temperaturach. Warto od czasu do czasu cebulę zastąpić czosnkiem, szalotką lub porem, albo mieszanką wszystkich warzyw cebulowych.
Warzywa zamiast bułki
Nie trzeba dodawać bułki do mięsa mielonego. Choć nie jest to najgorszy sposób na nawilżenie kotletów, aby zapewnić im soczystość po usmażeniu. Spróbuj jednak dodać dowolne warzywa: kapustę, ziemniaki, marchew. Należy je oczywiście rozdrobnić. Można je także przesmażyć na tłuszczu, aby wydobyć głębię smaku.
Smaż zawsze na gorącym tłuszczu
Kotlety smaż zawsze na dobrze rozgrzanym tłuszczu. Zadbaj, aby między kotletami było kilka centymetrów przestrzeni. Inaczej będą się gotować na parze, zamiast smażyć.
Z panierką lub bez panierki
Możesz uformować kotlety mokrymi rękami i od razu włożyć do gorącego oleju. Kotlety mielone zazwyczaj panieruje się w mące, ale możesz użyć mielonych krakersów, bułki lub płatków owsianych. A jeśli zanurzysz je w ubitym białku, okażą się wyjątkowo smaczne i soczyste.
Nadal głodna_y pomysłów? Zobacz poniżej GALERIĘ naszych sprawdzonych przepisów na najlepsze mielone.